چرا توصیه شده آب را در ظروف مسی بخوریم ؟


آیا تا به حال به این فکر کرده اید که چرا ظروف مسی در دوران باستان مورد استفاده قرار می گرفتند؟

مس نقش بزرگی در حفظ بسیاری از سیستم های بدن ایفا می‌کند. مس یک ماده معدنی ضروری و حیاتی برای بدن انسان است که دارای خواص ضد میکروبی، آنتی‌اکسیدان، ضد سرطان و ضدالتهابی شناخته شده‌ای است. شواهد مطالعاتی بسیار زیادی خواص ویژه و سودمند مس را اثبات کرده است.

ذخیره آب در یک ظرف مسی فرآیند تصفیه طبیعی را ایجاد می کند. می‌تواند همه میکروارگانیسم‌ها، جلبک‌ها، قارچ‌ها، باکتری‌ها و کپک‌های موجود در آب را که می‌توانند برای بدن مضر باشند از بین ببرد و آن را کاملاً برای نوشیدن مناسب کند.

مزایای نوشیدن آب با ظرف مسی

 باعث کاهش وزن می‌شود:

مس در کاهش مؤثر چربی اضافی سودمند است؛ سیستم گوارشی را درست تنظیم می‌کند و در نتیجه منجر به از بین رفتن اضافه‌وزن می‌شود. حتی در هومیوپاتی، آب آشامیدنی ذخیره شده در ظروف مسی بسیار مهم است.

توصیه به نوشیدن آب با ظرف مسی در طب سنتی:

ذخیره‌ی آب آشامیدنی در ظرف مسی، می‌تواند به طور مؤثر موجب از بین رفتن باکتری‌ها شود، به ‌ویژه باکتری‌های اشرشیا کولی E.coli و استافیلوکوکوس اورئوس S.aureus  که دو نوع باکتری موجود در محیط امروزی هستند و هر دو موجب اسهال خونی، اسهال و زردی می‌شوند.

باکتری E.coli معمولاً در روده حیوانات و انسان‌ها وجود داشته و از طریق مدفوع انسان و حیوان وارد آب می‌شود. به علت بارش برف و یا سایر انواع ته‌نشینی‌های ناشی از بارندگی،  باکتری E. coli  ممکن است به داخل رودخانه‌ها، دریاچه‌ها یا آب‌های زیرزمینی شسته شود و در صورت عدم تصفیه‌ی آب می‌تواند به آب‌های آشامیدنی وارد شود.

باکتری S.aureus نیز عصاره آب ناشی از میانجی‌ها و شناورهای روی آب است که بسیار سریع گسترش می‌یابد و کلنی‌هایی را روی سطح بافت‌های حیوانی تشکیل می‌دهد.

باکتری‌ها، مخمرها و ویروس‌ها به سرعت روی سطوح فلزی مس کشته می‌شوند و اصطلاح ” contact killing ” برای این فرآیند مطرح‌شده است. در حالی که این پدیده در دوران باستان نیز شناخته شده بود، در حال حاضر و با توجه به افزایش بیماری‌ها و آلودگی‌های بهداشتی بسیار حائز اهمیت شده و مطالعات زیادی آن را تأیید می‌کند. به همین دلیل از مس به عنوان ماده‌ی ضد باکتری در تنظیمات مراقبت‌های بهداشتی استفاده می‌شود.

مغز شما را تحریک می‌کند:

مغز ما با انتقال سیگنال‌ها از یک نورون به دیگری از طریق یک منطقه به نام سیناپس کار می‌کند. این عصب‌ها توسط یک غلاف به نام غلاف میلین پوشیده شده‌اند که مانند نوعی عامل هدایت‌کننده عمل می‌کند و به جریان سیگنال‌ها کمک می‌کند. نوشیدن آب با ظرف مسی می‌تواند مغز شما را از طریق سیناپس‌ها تحریک کند و به جریان سیگنال‌ها از نورونی به نورون دیگر کمک کند، و ذهن شما سریع‌تر و کارآمدتر عمل کند.

تحقیقات جدید نشان می‌دهد سطوح مس مناسب برای سلامتی مغز در حالت استراحت ضروری است. مغز 20 درصد اکسیژن گرفته‌شده از طریق تنفس را مصرف می‌شود. این تقاضای بالا برای اکسیژن و متابولیسم اکسیداتیو موجب می‌شود که مغز محل ذخیره‌ی بالاترین سطوح مس، آهن و روی باشد.

مس در واقع به سنتز سدیم فسفولیپید کمک می‌کند که برای تشکیل غلاف‌های میلین ضروری است. در نتیجه، مغز بسیار سریع‌تر و کارآمدتر کار می‌کند. جدای از این، مس باعث تحریک مغز شده و ضد تشنج است.

تنظیم غده تیروئید:

مس که یکی از مهم‌ترین مواد معدنی است که برای عملکرد مطلوب غده تیروئید ضروری است. افراد مبتلا به بیماری‌های تیروئید، سطوح کمی از مس در بدن خود دارند. معمولاً در افراد مبتلا به پرکاری تیروئید (هایپرتیروئیدیسم) و همچنین کسانی که سطوح هورمون تیروئید کمی دارند (کم‌کاری تیروئید)، میزان مس بسیار کم است.

درمان آرتروز و ورم مفاصل:

تحقیقات نشان داده که نوشیدن آب با ظرف مسی برای درمان آرتروز و ورم مفاصل مفید است. مس خواص ضدالتهابی داشته و درد ناشی از ورم مفاصل را تسکین می‌دهد. همچنین مس موجب تقویت سیستم ایمنی بدن و تقویت استخوان می‌شود، و این مسئله برای درمان آرتریت روماتوئید سودمند است.

پوشیدن دستبند مسی بعنوان درمان آرتریت برای هزاران سال در فرهنگ عامه محبوب بوده است. حتی امروز، نیز دستبندهای مسی در برخی داروخانه‌ها به فروش می‌رسند. مس موجود در آب در بدن جذب‌شده و به بازسازی غضروف مفصلی که به دلیل آرتریت از دست رفته کمک می‌کند، و درد را کاهش می‌دهد.

سلامت پوست و مو:

مس بعنوان مؤلفه اصلی در تولید ملانین، با افزودن سلول‌های جدید به لایه‌های بالایی پوست شما کمک می‌کند و موجب سلامت پوست می‌شود. آیورودا توصیه به نوشیدن آب با ظرف مسی در اوایل صبح می‌کند تا آکنه از بین رفته و پوست شاداب شود. مس باعث سنتز و تثبیت پروتیین‌های پوستی ماتریکس خارج سلولی و رگ زایی می‌شود. مس برای تولید کلاژن که پروتئین اصلی موجود در پوست و مو است، ضروری می‌باشد. این مسئله باعث شده تا مس به یک ماده‌ی ضدپیری تبدیل شود. مس با دارا بودن ویژگی‌های بسیار قوی آنتی اکسیدانی و خواص تشکیل سلول، با رادیکال‌های آزاد مبارزه می‌کند، که یکی از دلایل اصلی تشکیل چین‌وچروک است.

گردش خون ضعیف به این معنی است که “فولیکول‌های مو” شما احتمالاً مواد مغذی و ویتامین‌های کافی را از رژیم غذایی‌تان دریافت نمی‌کنند.

این کمبود مطمئناً می‌تواند سرعت رشد موهای شما را کاهش دهد. شما می‌توانید از طریق نوشیدن آب با ظرف مسی این کمبود را جبران کنید.

نوشیدن آب با ظرف مسی در درمان سوءهاضمه مؤثر است

نوشیدن آب با ظرف مسی موجب بهبود عملکرد سیستم گوارشی می‌شود و موجب درمان سوءهاضمه، پیشگیری از انقباض ریتمیک و آرام‌سازی معده (حرکت دودی) می‌شود.

درمان کم‌خونی :

از کم خونی جلوگیری می کند مس برای بدن ما مهم است. از تشکیل سلول گرفته تا کمک به جذب آهن، یک ماده معدنی ضروری برای عملکرد کلی بدن است. نوشیدن آب مس می تواند به جذب آهن در بدن کمک کند و از کم خونی جلوگیری کند.

موجب التیام زخم می‌شود:

مس دارای خواص ضد باکتری، ضد ویروسی و ضد التهابی است که آن را به یک عامل شفابخش عالی تبدیل می‌کند. این نه تنها با تقویت ایمنی و کمک به تولید سلول‌های سالم جدید، بدن را از نظر بیرونی بهبود می‌بخشد.

دارای خواص ضد سرطان است:

مس غنی از آنتی اکسیدان های قوی است که به مبارزه با رادیکال های آزاد و از بین بردن اثرات آن کمک می کند، که یکی از دلایل اصلی توسعه سلول‌های سرطانی است و به گفته انجمن سرطان آمریکا، خواص آنتی اکسیدانی قوی مس، موجب درمان سرطان می‌شود.
منبع: healthshots

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *