کمک مالی دولت ژاپن به منظور بهبود آب در منطقه چابهار


کمک مالی ۲.۸ میلیون دلاری دولت ژاپن به منظور تقویت تاب‌آوری جوامع محلی در برابر کمبود آب در منطقه چابهار را دریافت کردیم. طی سال‌های اخیر، چالش‌های ناشی از خشکسالی‌های طولانی و مستمر در سیستان و بلوچستان، از کاهش آب در شمال تا کاهش شدید منابع آب زیرزمینی در مرکز و جنوب، کل استان، از جمله منطقه چابهار را تحت تأثیر قرار داده است.

کارشناسان ژاپنی چند سالی است که در زمینه مصرف درست آب و نحوه کشت به کشاورزان ایرانی در استان‌های مختلف از جمله همدان، کرمان و فارس آموزش می‌دهند.

این کشور پیش از این اعلام کرده بود که می‌تواند در بهره‌برداری آب و فاضلاب، طریقه نگهداری از تأسیسات و طریقه استفاده از تأسیسات با کیفیت بالاتر، آب شیرین‌کن‌ها و بازچرخانی آب، آب خاکستری، تصفیه آب و فاضلاب، ذخیره انرژی و تبدیل انرژی آبی به برقی به ایران کمک کند.

فراهم کردن زیرساخت‌های تامین آب تمیز اولویتی ضروری برای منطقه، در راستای تلاش‌های بهبود شرایط اقتصادی-اجتماعی حاصل از کووید-۱۹ است.
این پروژه با کمک مالی از جانب دولت ژاپن امکان پذیر شد این پروژه توسط برنامه توسعه ملل متحد و با همکاری نزدیک وزارت کشورر، وزارت جهاد کشاورزی و استانداری سیستان و بلوچستان اجرا خواهد شد.

این ابتکار راه‌حل‌های مربوط به آب و انرژی پایدار و پاک از جمله انرژی‌های تجدیدپذیر، معرفی روش‌های کشاورزی پربازده آبی جهت ارتقا معیشت‌های پایدار در جوامع هدف را فراهم می‌کند. بهبود دسترسی به آب و انرژی پاک می‌تواند روند مهاجرت کنونی در استان را معکوس کرده و ایجاداشتغال و خوداشتغالی را تسهیل کند.

منبع: سفارت ژاپن در ایران 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *