خانه / در رسانه‌ها / پیرانشهر پربارش ترین شهر آذربایجان غربی در ۲۴ ساعت گذشته بود

 کارشناس اداره کل هواشناسی آذربایجان غربی گفت: پیرانشهر با ۴۸ میلیمتر بیشترین میزان بارندگی را در ۲۴ ساعت گذشته به خود اختصاص داده است.

مهدی کریمی  افزود: شهرهای جنوبی استان، در ۲۴ ساعت گذشته بیشترین میزان بارش را داشتند و این بارندگی ها به صورت پراکنده تا پایان هفته ادامه خواهد داشت.

وی اظهار کرد: در ۲۴ ساعت گذشته شهرستان چالدران با دمای منفی ۶ درجه سانتی گراد سردترین و شهرستان پلدشت با دمای ۱۵ درجه سانتی گراد بالای صفر گرم ترین شهرستان بوده و دمای ارومیه هم بین منفی ۲ و هفت درجه سانتی گراد در نوسان بوده است.

کریمی ادامه داد: شهرستان‌های مهاباد، بوکان، شاهیندژ، تکاب و نقده در روزهای گذشته پرباران بوده اند ولی از شهرهای جنوبی بارشی گزارش نشده است.

وی بیان کرد: بر اساس بررسی آخرین نقشه های پیش یابی، با خروج سامانه بارشی از منطقه، جوی نسبتا پایدار بر استان حاکم شده که البته طی روز سه شنبه عبور موجی کم دامنه از تراز میانی جو، سبب افزایش ابر همراه با بارش پراکنده در برخی نقاط استان خواهد شد.

پیرانشهر کجاست؟

آذربایجان غربی استانی کوهستانی با آب و هوای سرد است که سالانه ۴۵۰ میلیمتر بارندگی دارد. پیرانشهر شهری است که در غرب ایران و استان آذربایجان غربی واقع شده‌ است.

شهر پیرانشهر با وسعت قرین ۸۴۴/۴ هکتار در مختصات ۴۵ درجه و ۸ دقیقه طول شرقی و ۳۶ درجه و ۴۱ دقیقه عرض شمالی قرار دارد. همچنین بر دشتی گسترده شده‌است که ۱۴۳۰ تا ۱۴۶۰ متر از سطح دریا ارتفاع دارد.

شهر پیرانشهر با فاصله زمینی ۱۱۰ کیلومتری (هزارگزی) از مرکز استان (ارومیه)، از غرب و جنوب غربی به کوهستان‌های مرتفع ختم می‌گردد. به استثنای این عوارض ارتفاعی، سایر جهات شهر با دشت‌های کم‌عارضه و مسطح ارتباط دارد.

شهر پیرانشهر به دلیل داشتن ۶۰۰ میلی‌متر بارندگی در سال از زیباترین شهرستان کشور به‌شمار می‌رود.

منبع: ایرنا