خانه / در رسانه‌ها / هواشناسی: وضعیت هوا در تعطیلات

سازمان هواشناسی کشور از وزش باد شدید و خیزش گردوخاک طی دو روز آینده در شرق کشور خبر داد و گفت: طی پنج روز آینده برای برخی مناطق کشور رگبار باران، رعدوبرق و وزش باد شدید موقتی پیش‌بینی شده است.

بر اساس تحلیل نقشه‌های همدیدی و آینده‌نگری سازمان هواشناسی، طی 5 روز آینده در ساعات بعدازظهر و اوایل شب در برخی مناطق استان‌های واقع در شمال غرب، ارتفاعات البرز مرکزی و ارتفاعات زاگرس مرکزی، رگبار باران،‌ گاهی رعدوبرق و وزش باد شدید موقتی پیش‌بینی می‌شود.

این وضعیت امروز در جنوب سیستان و بلوچستان و هرمزگان نیز پیش‌بینی می‌شود.

طی 2 روز آینده در شرق کشور و روزهای جمعه تا یکشنبه در نیمه شرقی کشور در برخی ساعات وزش باد شدید و گردوخاک روی می‌دهد که در منطقه زابل با طوفان گردوخاک همراه خواهد بود.

زمان شروع: اواخر وقت پنجشنبه

نوع مخاطره: وزش باد شدید، خیزش گردوخاک، توفان گردوخاک و در نواحی مستعد، طوفان شن

پنجشنبه 1401/03/12: شمال سیستان و بلوچستان و شرق خراسان جنوبی.

جمعه 1401/03/13: شمال سیستان و بلوچستان، شرق و جنوب خراسان جنوبی و شرق کرمان.

شنبه 1401/03/14: شمال سیستان و بلوچستان، شرق و جنوب خراسان جنوبی، شرق کرمان و شرق هرمزگان.

اثر مخاطره: اختلال در تردد، خیزش گردوخاک، کاهش کیفیت هوا، کاهش شعاع دید، آسیب به صنایع حساس به گردوخاک و احتمال خسارت به صنعت کشاورزی، شکستن درختان فرسود، آسیب به سازه‌های موقت، سقوط اشیاء از ارتفاعات، تاخیر و احتمال لغو پروازها.

توصیه: اجتناب از سفرهای غیر ضروری، عدم پارک خودروها در کنار درختان فرسوده و ساختمان‌های نیمه‌کاره، اجتناب از حضور در فضای باز برای تمام گروه‌ها، مدیریت و محافظت از صنایع حساس به گردوخاک، استحکام سازه‌های موقت، اجتناب از پرواز با بالگرد و هواپیماهای سبک، اجتناب از فعالیت‌های کویرنوردی.

منبع: تسنیم