خانه / در رسانه‌ها / هشدار یخ‌زدن محصولات کشاورزی

سازمان هواشناسی با اشاره به تداوم فعالیت سامانه بارشی در کشور نسبت به بارش‌های سنگین در ۱۱ استان و خسارت یخ زدن به محصولات کشاورزی هشدار داد.

بر اساس تحلیل نقشه‌های همدیدی و‌ آینده‌نگری سازمان هواشناسی، امروز با تقویت و گسترش فعالیت سامانه بارشی در اکثر مناطق کشور به جز جنوب شرق، بارش برف، باران و وزش باد شدید موقتی و در مناطق جنوبی کشور رگبار باران همراه با رعدوبرق و وزش باد شدید پیش‌بینی شده است.

شدت بارش‌های امروز برای استان‌های مازندران، گلستان، گیلان، کردستان، کرمانشاه، ارتفاعات زاگرس مرکزی در استان‌های لرستان،‌ خوزستان، چهارمحال و بختیاری، غرب فارس، جنوب خراسان رضوی و شمال خراسان جنوبی است.

فردا در استان‌های مازندران، گلستان، خراسان شمالی، شمال خراسان رضوی و شرق گیلان بارش‌ها ادامه دارد. در دامنه‌های جنوبی البرز در استان‌های البرز و تهران و نیمه جنوبی سمنان وزش باد شدید پیش‌بینی شده است.

بر اساس اعلام سازمان هواشناسی، سامانه بارشی اوایل روز دوشنبه فقط در شمال شرق کشور باعث بارش پراکنده برف می‌شود و سپس از کشور خارج خواهد شد.

طی امروز و فردا کاهش محسوس 8 تا 12 درجه‌ای دما در استان‌های اردبیل،‌ گیلان، مازندران، گلستان و خراسان شمالی روی می‌دهد. در همین مدت در شمال شرق، شرق و جنوب شرق، دما 4 تا 8 درجه کاهش می‌یابد.

توصیه به باغداران جهت رفع یخ زدن محصولات

دوام افزایش رطوبت در مزارع و باغات با هدف تعدیل دمای محیط از طریق انجام آبیاری خارج از نوبت، مصرف کودهای پتاسه (سولوپتاس) و ترکیبات بُر و روی (مانند فروت ست) و کود‌های اسید آمینه به صورت غیر مستقیم در بالای تاج درختان، جهت مقاوم‌‏سازی درختان به سرما، تأمین سوخت و کنترل دما و رطوبت و تهویه در گلخانه‌ها، مرغداری‌ها و دامداری‌ها با توجه به کاهش محسوس دما، محافظت از تأسیسات و مراقبت از سیستم‌های آبیاری تحت فشار با توجه به پایین بودن دمای سطح زمین به ویژه در مناطق مرتفع و کوهستانی، ایجاد پوشش بر روی نهال‌های جوان و درختان آسیب‌پذیر (پلاستیک سیاه، گونی، پلی‌اتیلن و نایلون)، خودداری از انجام هرس درختان، عدم کوددهی استخرهای پرورش ماهیان گرم‌آبی، روشن کردن آتش و ایجاد مه دود در باغات (در ساعات نزدیک صبح و بامداد)، عدم مبارزه شیمیایی در مناطقی که دما به زیر صفر می‌رسد، خودداری دامداران و عشایر از عبور در ارتفاعات، استفاده از ضد یخ در ماشین‌‏آلات و ادوات کشاورزی، محافظت از سبزی و صیفی‌جات تازه کشت شده در برابر سرما در استان‌های جنوبی.

منبع: تسنیم