خانه / در رسانه‌ها / هشدار هواشناسی: احتمال سیلابی شدن مسیل‌ها

سازمان هواشناسی با اشاره به وقوع پدیده گرم‌باد و ذوب شدن برف در ارتفاعات نسبت به سیلابی شدن مسیل‌ها، احتمال کولاک برف و سقوط بهمن در برخی استان‌ها هشدار داد.

بر اساس تحلیل نقشه‌های همدیدی و‌ آینده‌نگری سازمان هواشناسی از امروز تا سه‌شنبه در بیشتر مناطق کشور جو پایداری حاکم است، امروز و فردا با توجه به وزش گرم‌باد افزایش تدریجی دما و وزش باد نسبتاً شدید جنوبی در استان‌های ساحلی دریای خزر و اردبیل به‌ویژه در ارتفاعات اردبیل و گیلان روی می‌دهد.

اواخر وقت فردا و سه‌شنبه در ارتفاعات استان‌های گیلان، مازندران و گلستان افزایش ابرناکی و بارش پراکنده پیش‌بینی می‌شود، همچنین سه‌شنبه در استان‌های ساحلی دریای خزر و اردبیل دما 6 تا 10 درجه کاهش می‌یابد.

بر اساس اعلام سازمان هواشناسی روز چهارشنبه در برخی مناطق شمال غرب کشور رگبار پراکنده پیش‌بینی شده است و سرعت وزش باد در غرب، شمال غرب، جنوب شرق و استان‌های واقع در دامنه‌های جنوبی البرز افزایش می‌یابد که خیزش گردوخاک و کاهش کیفیت هوا را به‌دنبال دارد.

پنجشنبه در برخی مناطق شمال غرب، سواحل دریای خزر و استان‌های واقع در دامنه‌‌های جنوبی البرز رگبار پراکنده روی می‌دهد. در نیمه غربی، مرکز و استان‌های واقع در دامنه جنوبی البرز مرکزی وزش باد شدید و در مناطق مستعد گردوخاک روی می‌دهد.

توصیف سامانه: وزش باد گرم جنوبی، افزایش دما و ذوب برف در ارتفاعات

دوشنبه 1401/01/15:  در مناطق گیلان، مازندران، گلستان، ارتفاعات استانهای اردبیل، قزوین، البرز، تهران افزایش دما و ذوب شدن برف در ارتفاعات، وزش باد شدید در ارتفاعات گیلان و اردبیل، کاهش رطوبت پیش‌بینی شد است.

اثر مخاطره: افزایش دبی آب رودخانه‌ها و سیلابی شدن مسیل‌ها و رودخانه‌ها به‌علت ذوب برف؛ احتمال کولاک و سقوط بهمن در ارتفاعات پوشیده از برف؛ افزایش پتانسیل آتش‌سوزی جنگل‌ها و مراتع؛ احتمال آسیب به سازه‌های موقتی و سست، گلخانه‌ها، تابلوها و بنرهای تبلیغاتی در دامنه و ارتفاعات گیلان و اردبیل.

توصیه: احتیاط در تردد در جاده‌های کوهستانی و فعالیت‌های کوهنوردی؛ اجتناب از اطراق و چادر زدن در مناطق بهمن‌خیز و حاشیه رودخانه‌ها؛ تمهیدات لازم برای پیشگیری از حریق در جنگل‌ها؛ اجتناب از روشن کردن آتش در مراتع و عرصه‌های جنگلی و رها کردن آن؛ محکم کردن سازه‌های موقتی، تابلوهای تبلیغاتی، پوشش گلخانه‌ها و…، مراقبت از محصولات کشاورزی آسیب‌پذیر از گرما.

توصیف سامانه: گرم باد و افزایش دما

دوشنبه 1401/01/15: در مناطق گیلان، مازندران افزایش نسبی دما میانگین 4 تا 8 درجه و وزش باد شدید در ارتفاعات به‌ویژه در ارتفاعات گیلان.

اثر مخاطره: احتمال خسارت به برخی محصولات کشاورزی و گلخانه‌ها.

توصیه: استحکام سازه‌ها و مدیریت دمای هوای داخل واحدهای گلخانه‌ای و مرغداری‌ها.

خودداری از برافروختن آتش در باغات، مزارع و عرصه منابع طبیعی.

خودداری از محلول‌پاشی، روغن‌پاشی و سم‌پاشی در باغات و مزارع به‌جهت حفظ سلامت کشاورزان و عدم هدررفت، به‌هنگام وزش باد گرم.

محافظت از بره‌ها و گوساله‌های تازه‌متولدشده در برابر آسیب‌های ناشی از افزایش دما و وزش باد.

هوادهی و اطمینان از استحکام سازه خزانه برنج، در مناطقی که احیاناً خزانه‌گیری شده است.

منبع: تسنیم