خانه / در رسانه‌ها / هشدار تشدید فعالیت سامانه بارشی در برخی استان‌ها

سازمان هواشناسی با هشدار تشدید فعالیت سامانه بارشی در برخی مناطق کشور از بارش برف و باران در ۱۴ استان طی امروز و فردا خبر داد.

 بر اساس تحلیل نقشه‌های همدیدی و آینده‌نگری سازمان هواشناسی امروز در استان‌های خراسان رضوی، خراسان شمالی، خراسان جنوبی، گلستان، مازندران، یزد، اصفهان، سمنان، کرمان، شمال سیستان و بلوچستان، فارس،‌کهگیلویه و بویراحمد، چهارمحال و بختیاری، و خوزستان بارش برف و باران پیش بینی شده است.

روزهای چهارشنبه و پنجشنبه در اکثر مناطق کشور جو پایداری حاکم است. از روز جمعه سامانه بارشی جدیدی از سمت شمال غرب و غرب وارد کشور می‌شود.

امروز به دلیل وزش باد شدید در بخش‌هایی از مرکز،‌شرق،‌جنوب شرق، جنوب و دامنه‌های جنوبی البرز مرکزی خیزش گردوحاک و کاهش دید افقی دور از انتظار نیست. همچنین امروز در نیمه شرقی کشور کاهش 4 تا 6 درجه‌ای دما روی می‌دهد و از فردا تا آخر هفته در اکثر مناطق کشور دما افزایش می‌یابد.

دوشنبه خلیج فارس و تنگه هرمز و سه شنبه علاوه بر این مناطق دریای عمان مواج خواهد بود.

بارش برف و باران، وزش باد شدید، کولاک برف، مه، کاهش دما، در مناطق مستعد احتمال تگرگ و در نواحی گرمسیر رعدوبرق در روز دوشنبه 2 اسفند در مناطق خراسان رضوی و ارتفاعات سمنان

اثر مخاطره: لغزندگی سطح جاده‌ها و اختلال در تردد، کولاک برف، کاهش دید، احتمال سقوط بهمن، احتمال سقوط سنگ، مسدود شدن جاده‌های مواصلاتی برف گیر، تاخیر و احتمال لغو پرواز

توصیه: اجتناب از سفرهای غیر ضروری، همراه داشتن تجهیزات زمستانی از جمله زنجیر چرخ، مه شکن و سوخت کافی، اجتناب از فعالیت‌های کوهنوردی و جابجایی عشایر کوچ‌رو، آمادگی دستگاه‌های امدادی جهت برف‌روبی و مقابله با خسارت احتمالی و مدیریت در مصرف انرژی

وزش باد نسبتا شدید در مناطق مرکزی و شرقی

بارش برف، باران، احتمال وقوع تگرگ، مه آلودگی، وزش باد نسبتا شدید، در نواحی گرمسیر با رعدوبرق در روز دوشنبه 2 اسفند در مناطق گلستان، سمنان، خراسان شمالی، خراسان جنوبی، یزد، کرمان و شمال سیستان و بلوچستان.

اثر مخاطره: اختلال در تردد، مه آلودگی، کاهش دید، لغزندگی جاده‌ها، کولاک برف در جاده‌های کوهستانی، احتمال سقوط بهمن، احتمال مسدود شدن راه‌های روستایی به سبب بارش برف، تاخیر و احتمال لغو پرواز و احتمال آب گرفتگی محدود معابر شهری.

با تشدید فعالیت بارشی این سامانه توصیه می‌شود: اجتناب از تردد غیر ضروری، تجهیز خودروها به لوازم زمستانی از جمله زنجیر چرخ، مه شکن و سوخت کافی، عدم جابجایی عشایر کوچ‌رو، احتیاط در فعالیت‌های کوهنوردی، آمادگی دستگاه‌های اجرایی و امدادی برای عملیات برف روبی و سایر اقدامات پیشگیرانه لازم بویژه در فعالیت‌های کشاورزی برای دوری از خسارت احتمالی.

منبع:تسنیم