خانه / بلاگ / هشت گونه مختلف از لاک‌پشت‌های دریایی

لاک‌پشت‌های دریایی جزء رده خزندگان هستند موجوداتی با جثه بزرگ و با قدمت 200 ملیون ساله از عصر دایناسورها تا کننون زندگی می‌کنند. آنها با مهاجرت‌های طولانی اکثر سواحل اقیانوس‌ها و دریاها شنا می‌کنند. وجود باله‌های قوی‌، شکل خاص بدن و شناوری باعث شده تا مهاجرت برای آنها با انرژی کم امکان پذیر باشد .

رژیم غذایی در گونه لاک‌پشت‌ها تقریبا مشابه بوده است و شامل جلبک‌ها، علف‌های دریایی، گلسنگ‌ها، عروس دریایی و به طور کلی موجوداتی که دارای حرکت کند هستند می‌باشند.

زیستگاه آن‌ها عمدتا مناطق کم‌ عمق ساحلی دریا‌های گرم و نیمه گرم، بسترهای سنگی، صخره‌ای، مرجانی و زیستگاه‌هایی که دارای منابع غذایی کافی هستند، می‌باشند. برای تغذیه از ریشه و برگ‌های درختان مانگرو به خورها نیز مراجعه می‌کنند.

از میان هشت گونه لاک‌پشت‌های دریایی موجود در اقیانوس‌ها و دریاها، 5 گونه در خلیج فارس و دریای عمان زیست می‌کنند.

لاک‌پشت‌های دریایی برای تولید مثل وابستگی شدیدی به سواحل دارند و این باعث شده تا هر گونه تغییر در سواحل حیات آنان را تحت شعاع قرار دهد. شرکت آب شیرین کن مکران پارس/شرکت تعاونی آب‌رسانی فلات مرکزی پارس در راستای انجام رسالت‌های اجتماعی خود به عنوان حامی مالی از طرح حمایت و از ازدیاد لاک‌پشت‌های دریایی سواحل مکران پشتیبانی می‌کند. حفظ محیط زیست و گونه‌های زیستی آن رمز بقاء یک اکوسیستم پایدار است.

در این مقاله می‌توانید علت انقراض لاک‌پشت‌های دریایی را مطالعه کنید.

گونه‌‌های مختلف لاک‌پشت‌های دریایی

لاک پشت چرمی

لاک‌پشت‌های پشت چرمی یا لاک‌پشت‌ چرم، با طولی نزدیک به 3 متر و وزنی معادل 750 کیلوگرم پس از کروکودیل‌ها بزرگ ترین گونه‌های خزندگان دریایی می باشند. این تنها گونهٔ زنده در سرده درموکلیس و خانوادهٔ درموکلیده است که به خاطر پوست سخت چرمی‌اش پشت چرمی نامیده می‌شود. این خزنده موجودی گرمسیر می باشد که بجز مناطق سردسیر قطب در همه نقاط جهان یافت می شود. این خزنده در دریاها و رودها، بسیار سریع است اما در خشکی ها به تنبل ترین موجود جهان معروف می باشد. لاک پشت پشت چرمی از گونه هایی می باشد که در معرض آسیب قرار گرفته و ممکن است که نسل آن ها در آینده ای نه چندان دور منقرض شود. لاک‌پشت‌‌های پشت چرم گوشت خوار هستند.

لاک پشت پشت چرمی

 لاک‌پشت سبز

لاک‌پشت سبز دریایی یا گالاپاگوس در هنگام تولد تنها 5 سانتیمتر طول دارد، اما تا 1.5 متر طول و بیش از 300 کیلوگرم وزن رشد می‌کند و این اندازه، آن‌ها را تبدیل به بزرگ‌ترین لاک‌پشت دریایی می‌کند. لاکِ پشت آن‌ها پهن، هموار، به رنگ سبز مایل به قهوه‌ای و لاکِ زیر شکم آن‌ها زرد رنگ است. به خاطر رنگ مایل به سبز پوست لاک‌پشت سبز دریایی، این نام بر روی آن‌ها گذاشته شده است. این لاک‌پشت بر خلاف بیشتر لاک‌پشت‌ها نمی‌تواند سر خود را وارد لاک کند. لاک‌پشت سبز دریایی قادر است نفسش را تا چند ساعت نگه دارد. چون لاک‌پشت حیوانی خونسرد است دمای آب بر توانایی نگه‌داشتن نفسش تأثیر می‌گذارد به همین علت لاک‌پشت‌های سبز دریایی در آب‌های سردتر حتی مدت طولانی تری نیز می‌توانند نفسشان را نگه‌ دارند. این لاک‌پشت در فهرست موجودات در خطر انقراض قرار دارد و تعداد آن‌ها رو به کاهش است.

لاک پشت پشت سبز

لاک‌پشت سیاه

لاک‌پشت‌ سیاه یکی از هشت گونه لاک‌پشت‌ دریایی جهان است و زیر طبقه لاک‌پشت‌ دریایی سبز به شمار می‌رود. این لاک‌پشت به دلیل رنگ تیره‌تر نسبت به لاک پشت های سبز، تحت عنوان لاک پشت های سیاه نامگذاری شده است. لاک‌پشت‌سیاه از گونه‌های در معرض خطر است. این لاک‌پشت‌ را می توان در شرق اقیانوس آرام یافت. لاک‌پشت‌‌های سیاه گوشت خوار هستند.

لاک پشت پشت سیاه

لاک‌پشت پهن

لاک‌پشت پهن یا لاک‌پشت صاف نام خود را بر خلاف سایر لاک‌پشت‌های دریایی که دارای پوسته گنبدی بلندی هستند، از پوسته نسبتا صاف خود گرفته است. این لاک‌پشت‌ دریایی دارای جثه متوسط است و طول آن تا یک متر و وزن آن تا 90 کیلوگرم می رسد.لاک‌پشت‌‌های پهن گوشت خوار هستند.

لاک پشت پشت پهن

لاک‌پشت پوزه‌عقابی

لاک‌پشت‌ پوزه عقابی به خاطر لاک رنگی خود بعنوان زیباترین لاک‌پشت‌ دریایی مورد  توجه قرار گرفته است.  به دلیل شباهت سر مخروطی شکل آن‌ها به پرنده شکاری به لاک‌پشت پوزه عقابی معروف شده اند. این نوع لاک‌پشت در آب‌های مناطق گرمسیری سراسر دنیا یافت می‌شود. این جانداران هر سال از اقیانوس هند به سوی خلیج فارس و سواحل جنوبی کشورمان ایران می‌آیند تا تخم گذاری کنند. لاک‌پشت‌‌های پوزه عقابی گوشت خوار هستند.

لاک پشت پوزه عقابی

لاک‌پشت سرخ

لاک‌پشت‌های سرخ غالباً تا وزن ۳۶۰ کیلوگرم و طول ۱٫۱ متر رشد می‌کنند. رنگ آن قرمز قهوه‌ای است و شناخته‌ شده‌ترین گونه لاک‌پشت دریایی می‌باشند. این لاک‌پشت از گونه‌های در حال انقراض بوده و ۹۰ هزار از آن باقی‌مانده است. زیستگاه اصلی این لاک پشت اقیانوس های اطلس، آرام، هند، آب های جنوبی ایتالیا، جزایر یونان و جنوب غربی ترکیه است. این لاک‌پشت در محیط طبیعی بین 30 تا 62 سال عمر می کند. لاک‌پشت‌‌های سرخ گوشت خوار هستند.

لاک پشت پشت سرخ

لاک‌پشت زیتونی

لاک‌پشت زیتونی یا لاک‌پشت ریدلی نام خود را از رنگ زیتونی پوسته آن گرفته است. طول لاک‌پشت زیتونی به 80 سانتی‌متر  و وزن آن تا 50 کیلوگرم می‌رسد و از کوچکترین گونه‌های لاک‌پشت دریایی است. این جانور در فهرست گونه‌های در معرض خطر انقراض قراردارد. لاک‌پشت‌‌های زیتونی گوشت خوار هستند.

لاک پشت پشت گرد

لاک‌پشت‌ پشت گرد یا لاک‌پشت‌ کمپ  را اغلب می‌توان در آب‌های نزدیک ساحل خلیج مکزیک یافت. طول این لاک‌پشت به 76 سانتی‌متر و وزن آن به 45 کیلو گرم می‌رسد. این گونه از کوچک‌ترین لاک‌پشت‌های دریایی درجهان به شمار می‌روند. لاک‌پشت‌‌های پشت گرد گوشت خوار هستند.لاک پشت پشت گرد