خانه / آب‌ شیرین / ظرفیت سدهای استان گلستان به ۲۵ درصد رسید

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان گلستان : با توجه به بارش‌های چند ماه گذشته تنها ۲۵ درصد از ظرفیت سدهای استان آبگیری شده است.

سید محسن حسینی ظهر امروز در جمع خبرنگاران با اشاره به بارندگی‌های اخیر اظهار داشت: با توجه به شرایط بارش‌های چند ماه گذشته تنها 25 درصد از ظرفیت سدهای استان آبگیری شده که حدود 23 درصد نیز نسبت به وضعیت نرمال از نظر ذخایره آب‌های زیرزمینی عقب هستیم که بخشی از آن به علت خشکسالی‌های سال گذشته بوده که هنوز جبران نشده و بخشی از آن نیز به علت برداشت بیش از حد است که در این سال‌ها از سفره‌های آب زیرزمینی انجام شده است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان گلستان بیان کرد: از ابتدای سال آبی تاکنون حدود 200 میلی متر بارش‌های استان بوده که با بارش‌های مناسب در بهمن ماه بخشی از کسری بارش استان جبران شد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای گلستان گفت: با توجه به تصمیم وزیر نیرو و معاون آب و آبفای این وزارت مبنی بر بررسی طرح‌های نیمه تمام آبی در سراسر کشور، 9 طرح نیمه تمام حوزه آب این استان در شمار 130 طرح نیمه تمام و اولویت‌دار وزارت نیرو دولت سیزدهم برای اتمام و بهره‌برداری قرار گرفت.

وی تصریح کرد: سد نرماب، شبکه نرماب، زهکشی 120 هزار هکتاری اراضی اولویت‌دار، سد میرداماد، سد آقدکش، علاج بخشی سد وشمگیر، سد چایلی، شبکه قره سو زرین گل، کنترل سیل گرگانرود، طرح‌های نیمه تمام و اولویت‌دار بخش آب استان گلستان است.

حسینی درباره پروژه سد نرماب هم گفت: مولفه‌های متعددی در سد نرماب وجود دارد که بدنه اصلی سد 92 درصد پیشرفت دارد و تقریبا حدود 600 هزار متر مکعب از خاکریزی باقی مانده و با متوسط 100 هزار متر مکعب خاکریزی اگر مشکلی پیش نیاید در تابستان سال 1401 بدنه سد به پایان می‌رسد.

منبع: تسنیم