خانه / در رسانه‌ها / شهرستان کنارک شدیدترین بارش سال 1400 را ثبت کرد

کنارک لحظاتی پیش با دریافت لحظه‌ای ۱۰۰ میلیمتر باران در مدت زمان ۳۰ دقیقه، یکی از شدیدترین بارش‌های تاریخ ایران را به ثبت رسانید.

به دنبال ورود سامانه بارشی جدید، که تا پایان روز جمعه 17 دی‌ماه 1400 نیز ادامه خواهد داشت، اکثر ایستگاه‌های سطح استان سیستان و بلوچستان شاهد بارش باران، این رحمت الهی بوده‌اند. در این بین شهر کنارک لحظاتی پیش با دریافت لحظه‌ای 100 میلیمتر باران در مدت زمان 30 دقیقه، یکی از شدیدترین بارش‌های تاریخ ایران را به ثبت رسانید.

مدیرکل هواشناسی استان سیستان و بلوچستان در این رابطه اظهار داشت: این مقدار بارندگی که تنها در مدت 30 دقیقه لحظاتی پیش باعث غرق‌آبی و وخیم شدن اوضاع شهر کنارک شده، در تاریخ هواشناسی استان کم‌سابقه بوده است.

وی این بارش بسیار شدید را یکی از شدیدترین بارش‌های دهه‌های اخیر ایران عنوان کرد و دلیل این پدیده را تشکیل ابرهای جوششی بسیار قوی دانست و در توضیح علت وقوع این حادثه گفت: این نوع ابرها موجب بارندگی زیاد و رگباری می‌شوند و وجودشان در آسمان کنارک باعث رقم خوردن این پدیده شده است.

مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان تصریح کرد: هموطنان با رعایت نکات ایمنی و توجه به هشدارهای صادر شده توسط هواشناسی می‌توانند از بروز حوادث تا حد زیادی جلوگیری کنند چرا که خوشبختانه امروزه با پیشرفت ادوات هواشناسی این پدیده‌های خردمقیاس به وسیله رادارهای هواشناسی قابل رؤیت هستند.

خلاصه ای کوتاه در مورد شهرستان کنارک

کنارک در کرانه باختری خلیج چابهار و بر ساحل دریای عمان قرار گرفته و شهری بندری است. همچنین، نیروگاه گازی کنارک از منابع تأمین انرژی این منطقه است. در سال ۱۳۸۶ یک فروند هواپیمای نظامی ارتش ایران به علت نقص فنی در داخل آب در نزدیکی بندر کنارک سقوط کرد و دو سرنشین آن کشته شدند.

منبع: تسنیم