خانه / آب‌ شیرین / شبیه سازی سد هیدرولیک

سد یا «بَند» سازه‌ای است که بر روی یک رودخانه یا بدنه آبی برای نگهداری، منحرف کردن یا کنترل آب ساخته می‌شود. معمولاً به بدنه آب ذخیره شده در پشت سد، مخزن یا دریاچه گفته می‌شود. سدها سیلاب‌ها را مهار کرده و از آب ذخیره شده در پشت آنها برای فعالیت‌هایی مانند آبیاری، مصارف انسانی، استفاده‌های صنعتی، پرورش آبزیان و کشتیرانی استفاده می‌شود. غالباً همراه با سدها از برق‌آبی برای تولید برق استفاده می‌گردد.

همچنین می‌توان از یک سد برای جمع‌آوری یا ذخیره آب استفاده کرده و سپس این آب به‌طور مساوی بین مکان‌های مختلف توزیع شود. عموماً هدف اصلی ساخت سدها نگهداری آب است. همه ما می‌دانیم که قسمت اعظم منابع آب در مکان‌هایی همچون رودخانه، دریاچه، مخازن آب زیرزمینی و پشت سدها قرار دارند. به منظور استفاده از این ذخایر آب در وهله اول باید بتوان آن‌ها را مورد بهره برداری و سپس به محل مورد نظر برای مصرف انتقال داد.

انواع سازه های هیدرولیکی

سازه‌های هیدرولیکی انواع مختلفی دارند و استفاده از آن‌ها به نوع منبع آب و هدف مورد استفاده بستگی دارد. در هر صورت به طور کلی از مهم‌ترین سازه‌های هیدرولیکی می‌توان به انواع سدها، لوله و لوله‌کشی، کانال، زیرگذر، فلوم، تبدیل، سیفون، شیب شکن، تند آب، سازه‌های تنظیم و اندازی گیری جریان آب اشاره کرد. بر اساس نوع کاربری سازه‌های آبی یا همان هیدرولیکی را می‌توان در دسته‌های زیر گنجاند.

سازه های هیدرولیکی به دلیل کاربردهایی که در تأمین آب برای زندگی روزمره شهری و مصارف صنعتی و کشاورزی دارند از اهمیت بالایی برخوردار هستند. دقت در طراحی و اجرای انواع مختلف سازه‌های آبی بسیار مهم است و هرگونه کوتاهی در این مهم می‌توان خسارات جبران‌ناپذیری را رد پی داشته باشد. به غیر از موارد فوق انواع دیگری از سازه‌های هیدرولیکی وجود دارند که به عنوان مثال می‌توان به مسیرهای ماهی رو، موج‌شکن و مخازن آب زیرزمینی اشاره کرد.

منبع: ویکی پدیا