خانه / در رسانه‌ها / سنندج رکورد ۵۰ساله سرما را شکست

سَنَندَج یکی از شهرهای کردستان ایران و بیست و یکمین شهر بزرگ ایران است. سنندج مرکز استان کردستان در غرب ایران است که در ارتفاع ۱٬۴۵۰ تا ۱٬۵۳۸ متری از سطح دریا و در منطقه کوهستانی زاگرس واقع شده و آب و هوای سرد و نیمه‌خشک دارد. این شهر از سمت غرب به کوه آبیدر، از سمت شمال به کوه شیخ معروف و از سمت جنوب به کوه سراج الدین محدود شده‌است و در منطقه‌ای به وسعت ۶/۳۶۸۸ هکتار گسترده‌است.

مدیرکل هواشناسی استان کردستان اعلام کرد: شهر بابارشانی بیجار با ۳۰درجه زیر صفر سردترین شهر کشور است.

رحیم صدیقی در رابطه با آخرین وضعیت آب‌ و هوای کردستان اظهار داشت: در شبانه‌روز گذشته شهر تاکنون بابارشانی بیجار با 30درجه زیر صفر سردترین شهر کشور و سنندج نیز با 25درجه زیر صفر رکود 50ساله سرما در استان کردستان را شکست.

سنندج رکوردار سردترین شهر در 50 سال گذشته

وی افزود: دمای فعلی شهر سنندج نسبت به 50سال گذشته بی‌سابقه بود، چراکه در طول این چندسال در سخت‌ترین شرایط به 20درجه زیر صفر هم نرسید.

مدیرکل هواشناسی استان کردستان به خلاصه وضعیت ایستگاه‌های هواشناسی پرداخت و خاطرنشان کرد: در شبانه‌روز گذشته دمای هوا در بابارشانی 30-، سقز 27.7-، مریوان 25.2-، سنندج 25-، دیواندره 24.5-، هزارکانیان 24.2-، دهگلان 23.7-، کامیاران 20.7-، یاسوکند 19.3-، سروآباد 19.2-،  قاملو 19.1-، زرینه 17.4-، بهارستان 15.5-، آویهنگ 15-، بیجار 14.2-، قروه 12.2- و بانه 13.1- ثبت شده است.

وی از بارش باران و برف سنگین و کاهش 10 تا 12 درجه دما در برخی مناطق استان خبر داد و گفت: بررسی نقشه‌‌های هواشناسی حاکی از آن است که سامانه جدید بارشی از امشب از سمت بانه وارد آسمان استان شده و بارش‌ها تا پنج‌نشبه‌شب هفته جاری ادامه خواهد داشت.

صدیقی بیان کرد: فردا بارش 60سانتی‌متری برف در شهر مریوان، بارش 30 سانتی‌متری برف در سنندج و ارتفاعات قطعا بیشتر پیش‌بینی شده است.

مدیرکل هواشناسی استان کردستان با ابراز خرسندی از بارش‌های اخیر عنوان کرد: متوسط بارش‌ها در استان تاکنون 180 میلی‌متر بوده که نسبت به 30سال گذشته یک درصد و نسبت به مدت مشابه سال گذشته 12درصد افزایش داشته است.

منبع: تسنیم