خانه / بلاگ / سخنرانی David Attenborough در کنفرانس تغییرات اقلیمی گلاسکو

تغییرات اقلیمی شامل هر گونه دگرگونی در اقلیم است که طولانی تر از رخدادهای منفرد آب و هوایی باقی بماند، در حالی که تغییر اقلیم تنها در اشاره به آن دگرگونی‌هایی است که برای دوره‌های زمانی طولانی تر، نوعاً چند دهه یا طولانی تر باقی بماند. علاوه بر معنای عمومی که «تغییرات اقلیمی» در هر دوره از تاریخ زمان ممکن است داشته باشد، استفاده از این لفظ بیشتر در اشاره به تغییر اقلیم کنونی که در جریان است رایج است. از انقلاب صنعتی تاکنون، اقلیم به طرز بسیار زیادی تحت تاثیر فعالیت‌های انسانی بوده که گرمایش جهانی و تغییر اقلیم را باعث شده اند.

 سخنرانی David Attenborough در  کنفرانس تغییرات اقلیمی

طبیعت شناس و مستندساز (David Attenborough)،در اجلاس تغییرات اقلیمی گلاسکو خطاب به رهبران جهان گفت “داستان ما را بازنویسی کنید تا نسل های آینده آن‌ را به خاطر موفقیت یا شکستش قضاوت کنند”.

دیوید اتنبرو با فیلمی که به میزان غلظت دی اکسید کربن در جو اشاره دارد(سطح فعلی 414 قسمت در میلیون را نشان می دهد) خاطرنشان کرد:CO2تا حد زیادی تعیین کننده دمای جهانی است و ایجاد تغییر در همین یک عدد به وضوح داستان ما را ترسیم می کند.”

هر چیزی که ما در ده هزارسال گذشته به دست آورده‌ایم، با وجود ثبات در شرایط آب و هوایی در این مدت امکان‌پذیر شده است. اما در حال حاضر، شرایط به لطف فعالیت های انسانی به سرعت در حال تغییر است.

استفاده از سوخت‌های فسیلی، تخریب طبیعت، رویکرد ما به صنعت، ساخت‌وساز و آموزش، گاز های کربن را با سرعت و در مقیاس بی‌سابقه ای در جو آزاد می‌کند.  ما همین الان هم با مشکلات زیادی مواجه هستیم. ثباتی که همه ما به آن وابسته هستیم در حال شکستن است.

وی در ادامه با بیان اینکه “کسانی که کمترین تاثیر را در ایجاد این مشکل داشته اند، بیشترین ضربه را می بینند”، خاطرنشان کرد: فقیرترین کشورهایی که کمترین CO2 را در جو منتشر کرده اند، بیشترین بار حوادث شدید آب و هوایی را تحمل می کنند.

منبع: ویکی‌پدیا