خانه / در رسانه‌ها / رکورد زنی بارش برف در اردبیل

بر اساس اعلام اداره کل هواشناسی استان اردبیل، با ورود سامانه بارشی از روز جمعه بارش برف در مناطق مختلف استان به ویژه مرکزی و جنوبی با شدت ادامه دارد و تا اواخر روز سه‌شنبه این بارش‌ها ادامه خواهد داشت.

بارش برف بعد از چند سال خشکسالی نه تنها باعث خوشحالی اهالی استان شده بلکه یک رکورد بی‌سابقه را نیز در یک دهه اخیر به جا گذاشته به طوری که ارتفاع برف در برخی از مناطق به ۴۵ سانتیمتر رسیده است.

بر اساس اعلام هواشناسی استان اردبیل این سامانه بارشی تا اواخر هفته در استان جریان خواهد داشت و بیشتر تمرکز بارش‌ها نیز در شهرهای مرکزی و جنوبی استان بوده و به صورت محدود در شهرستان‌های شمالی نیز بارش رخ خواهد داد.

اما با ادامه بارش‌ها نه تنها تعطیلی مدارس در شهرهای مرکزی و جنوبی استان در روزهای آینده ادامه خواهد داشت و دانش‌آموزان فعالیت‌های آموزشی را از طریق شبکه شاد پیگیری‌ می‌کنند، با اعلام استانداری اردبیل فردا کارکنان ادارات در شهرهای مرکزی و جنوبی استان به دلیل شدت بارش، لغزندگی خیابان‌ها و مسیرهای ترددی و یخبندان شدید با یک ساعت تأخیر در سر کار حاضر خواهند شد.

تداوم سرما و یخبندان

اما به دنبال بارش شدید برف در مناطق مختلف استان و کاهش محسوس دما که از امشب تا چهارشنبه در استان ماندگار خواهد بود و حتی دمای هوا را به زیر ۲۰ درجه نیز خواهد رساند، راهداران با تلاش شبانه‌روزی در صدد بازگشایی مسیرهای اصلی، فرعی و روستایی هستند و در حال حاضر تردد در همه محورها و مسیرهای اصلی و فرعی استان ادامه دارد.

بر اساس اعلام اداره کل راهداری استان، راهداران به صورت مستمر با برف‌روبی و نمک‌پاشی سعی دارند تا مسیرهای مختلف به ویژه گردنه‌های صعب‌العبور را باز نگه دارند و در این مدت نیروهای راهداری در ۲۴ نقطه استان مستقر شده و با ۲۲۰ دستگاه ماشین‌آلات و ۴۳۰ نفر نیرو خدمات ارائه می‌کنند.

به غیر از راه ۱۵۰ روستای استان که همچنان مسدود است و به دلیل کولاک شدید امکان بازگشایی آنها وجود ندارد، کلیه راه‌های مواصلاتی استان باز است و هموطنان از طریق سامانه راهداری می‌توانند در جریان وضعیت راه‌های استان قرار گیرند.

تعطیلی مدارس اردبیل

پلیس راه استان نیز از هموطنان خواست تا از سفرهای غیرضرور در این ایام سرد سال و برفی و یخبندان خودداری کرده چرا که در مناطق همجوار استان اردبیل نیز بارش‌ها با شدت بیشتر ادامه دارد.

اما اداره کل مدیریت بحران استان اردبیل نیز در اطلاعیه‌ای اعلام کرد که در صورت نیاز به خدمات درمانی به ویژه انتقال بیماران در مناطق روستایی از طریق بالگرد پیش‌بینی‌های لازم برای خدمات‌رسانی به روستاهایی که مسیر ترددی آنها مسدود شده انجام خواهد شد.

شهرداری اردبیل نیز با ۱۱۰ دستگاه ماشین‌آلات برف‌روبی و ۹۰۰ نفر عوامل اجرایی سعی دارد تا برف‌روبی را در سطح شهر انجام دهد که در برخی از مناطق شهری مردم در تردد روزانه خود با تنگنا و مشکلاتی روبه‌رو شدند که به نظر می‌رسد پارک خودروها در کنار خیابان‌ها مانعی اصلی در برف‌روبی داخل شهر توسط شهرداری شده است.

مدیرکل آموزش و پرورش استان اردبیل نیز با اشاره به تداوم تعطیلی‌ها به دلیل بارش سنگین برف از خانواده‌ها خواست تا فرزندانشان را در آموزش غیرحضوری در منازل کمک کرده و به تداوم جریان آموزشی در مقطع ابتدایی کمک کنند.

اداره کل آموزش و پرورش استان اردبیل با اشاره به لغو امتحانات حضوری اعلام کرد: مدارس برنامه جدید امتحانات را بعد از پایان تعطیلات بارش برف اعلام کرده و در اختیار اولیا و دانش‌آموزان قرار می‌دهد.

شرکت گاز استان اردبیل نیز اعلام کرد: هموطنان باید در این روزهای سرد یخبندان در مصرف گاز صرفه‌جویی کرده و به تعدیل مصرف و بهینه استفاده کردن کمک کنند.

منبع: عصر ایران