خانه / در رسانه‌ها / رهاسازی آب از سد مهاباد آغاز شد

مدیر امور آب مهاباد گفت: هم اکنون حجم مخزن سد مهاباد به بیش از ۱۷۲ میلیون مترمکعب رسیده که برای کنترل و مدیریت ظرفیت آن، رهاسازی آب از مخزن سد آغاز شده است.

رضا جهین روز یکشنبه افزود: در راستای مدیریت حجم ورودی و ظرفیت مخزن سد مهاباد و با توجه به پیش بینی های ذخیره برفی در ارتفاعات حوضه این سد، کار رهاسازی با دبی پنج مترمکعب بر ثانیه آغاز شده است.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر ورودی آب به مخزن سد به بیش از ۲۰ مترمکعب بر ثانیه رسیده است اضافه کرد: با توجه به اینکه تنها ۲۰ میلیون مترمکعب به تکمیل ظرفیت سد باقی مانده، ضروری است برای کنترل و جلوگیری از رهاسازی با دبی بالا و به وجود آمدن مشکلات آن از هم اکنون رهاسازی با دبی کنترل شده انجام گیرد.

مدیر امور آب مهاباد با بیان اینکه احتمال افزایش میزان دبی رهاسازی شده باتوجه به شرایط ورودی آب وجود دارد، اظهار داشت: از شهروندان انتظار می رود در حاشیه و اطراف رودخانه مهاباد و مسیر آب در رودخانه اتراق نکنند.

جهین بیان کرد: هم اکنون ارتفاع تراز سد مهاباد به هزار و ۳۵۶.۷۰ رسیده که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱.۸ متر بیشتر است.

وی با بیان اینکه حجم سد مهاباد ۱۱ میلیون متر مکعب نسبت به مدت مشابه سال قبل بیشتر است، اضافه کرد: در حال حاضر بیش از ۴۰ میلیون مترمکعب نیز ذخایر برفی در بالادست سد وجود دارد.

سد مهاباد دارای ۱۹۷ میلیون متر مکعب ظرفیت اسمی و ۱۷۲ میلیون متر مکعب ظرفیت مفید است که علاوه بر تأمین آب شرب شهر، بیش از ۱۲ هزار هکتار از اراضی کشاورزی این شهرستان را نیز زیر پوشش قرار می‌دهد.

این سد که در ضلع غربی این شهر احداث شده است تنها یک کیلومتر با شهر فاصله دارد و به همین لحاظ نزدیک‌ترین سد به مناطق مسکونی در جهان به شمار می‌آید.

منبع: ایرنا