خانه / در رسانه‌ها / رهاسازی آب از سدهای آذربایجان غربی به دریاچه ارومیه

معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای آذربایجان غربی از آغاز رهاسازی آب از سدهای مخزنی شهرچایی، بوکان، مهاباد و دریک به سمت دریاچه ارومیه خبر داد.

جواد محمدی افزود:  نظر به تامین بخشی از نیازهای زیست محیطی آن و همچنین بر اساس برنامه ابلاغی از سوی شرکت مدیریت منابع آب ایران، مرحله نخست عملیات رهاسازی آب از سد شهرچای به میزان ۱۵ میلیون متر مکعب، سد شهید کاظمی بوکان به میزان ۱۵۰میلیون متر مکعب، سد مهاباد به میزان ۳۰ میلیون متر مکعب و سد دریک سلماس به میزان ۴ میلیون متر مکعب با حداکثر دبی مطمئن و با توجه به ملاحظات ایمنی سدها از امروز ۲۳ اسفند آغاز و تا پایان فروردین ماه ۱۴۰۱ ادامه خواهد داشت.

وی افزود: جهت پیشگیری از بروز حوادث احتمالی به واسطه رهاسازی و تشدید جریان آب در مسیر رودخانه ها، از عموم مردم منطقه و شهروندان عزیز درخواست می شود در زمان رهاسازی و پس از آن (علی الخصوص در روز ۱۳ فروردین و روز طبیعت) از نزدیک شدن به حریم و بستر رودخانه ها اکیداً خودداری و موارد ایمنی را رعایت نمایند.

محمدی ادامه داد: همچنین به جهت اهمیت رهاسازی آب به پیکره دریاچه ارومیه بهره برداران محترم از برداشت سهم آب دریاچه در طول مسیرها برای مصارف زراعی خودداری کنند.

سد شهید کاظمی بوکان  که با نام سد بوکان نیز شناخته می‌شود. یکی از سدهای بزرگ ایران با هسته رسی است که در جنوب شرقی استان آذربایجان غربی و شمال استان کردستان قرار دارد.

تاج این سد در ۲۵ کیلومتری جنوب شرقی شهر بوکان تابع استان آذربایجان غربی نزدیک مرز استان کردستان قرار گرفته‌است و مخزن و دریاچه سد در محدوده استان کردستان شهر سقز قرار گرفته و حوضه آبریز آن از کوهستان‌های چهل چشمه و کیله شین از رشته کوه‌های زاگرس در کردستان بین سقز و بانه و دیواندره سرچشمه می‌گیرد.

سد بوکان برای تنظیم و استفاده از آب و سیلاب‌های رودخانه زرینه ایجاد شد و جهت آبیاری اراضی پایین دست سدی در محل جنوب‌شرقی بوکان بر روی این رودخانه بسته شده‌است.

منبع: ایسنا