خانه / در رسانه‌ها / دی ماه پر بارش برای استان‌های جنوبی

رییس مرکز خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی: دی ماه ۱۴۰۰ ماه بسیار خوبی از نظر بارش بود همچنین پیش‌بینی می‌شود که ادامه زمستان ۱۴۰۰ از نظر بارش در حد نرمال باشد.

بررسی‌ها نشان می‌دهد که در پی بارندگی دی ماه، در کشور ۴ درصد بالاتر از حد نرمال بوده‌ است. که در بازه کمتر یا بیشتر از ۱۰ درصد، نرمال فرض می‌شود و می‌توان گفت بارندگی ما نرمال بوده است . مقدار بارندگی نسبت به سال گذشته در چنین روزی ۳۳ درصد بیشتر گزارش شده است.

وی تاکید کرد: نرمال شدن بارندگی مفهوم مطلوب شدن آن را ندارد. برف و باران دی ماه سبب شد تا استان‌های جنوبی کشور به‌خصوص بوشهر، فارس، هرمزگان و  سیستان و بلوچستان ریزش‌های بالاتر از حد نرمال داشته باشند و حتی در استان هرمزگان تا این لحظه بیشتر از میانگین سالانه این استان بوده است همچنین هنوز نیمی از سال آبی باقی مانده است.

رییس مرکز خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی کشور ادامه داد: برخلاف ریزش‌های مناسب در استان‌های جنوبی، برخی استان‌ها مانند ایلام، کرمانشاه، شرق لرستان، خوزستان، همدان، تهران، سمنان، خراسان رضوی و شمالی و گلستان بارندگی مناسبی نداشتند و این مقدار در استان‌ها ۲۵ تا ۵۰ درصد کمتر از حد نرمال بوده است.

وضعیت بارش در بهمن ماه چگونه است؟

پیش‌بینی‌های بزرگ مقیاس در هفته‌های آینده خبر از بهمن ماهی کم بارش می‌دهند. در هفته جاری بارشی نخواهیم داشت و تنها در روزهای پایانی هفته در عرض‌های شمالی و شمال غرب بارش‌های پراکنده‌ای دیده می‌شود و بقیه نقاط بدون بارش خواهند بود.

وی افزود: نبود بارش موجب پایین رفتن سطح بارش نسبت به نرمال و آنومالی یا بی‌هنجاری خواهد شد. از اواخر بهمن‌ماه انتظار می‌رود بارندگی به حد نرمال برسد و در مجموع زمستان خوبی از نظر بارش خواهیم داشت.

دی ماه سال گذشته از نظر بارش مطلوب بود و بارندگی خوبی اتفاق افتاد. امسال علاوه بر مناطق غربی که سال گذشته بارش خوبی داشتند، شرق و جنوب شرق کشور نیز  سیراب شدند. استان‌هایی مانند کرمان، هرمزگان، فارس، بوشهر و کهگیلویه و بویر احمد در دی ماه امسال بارش فوق‌العاده‌ای را تجربه کردند. دی ماه امسال قطعا شرایط بهتری از نظر بارش نسبت به سال قبل داشت و این مقدار ۳۳ درصد بیشتر بود. سال گذشته بهار و زمستان کم بارشی داشتیم اما زمستان امسال با وجود بارش‌های دی ماه برای کشور  به‌خصوص مناطق جنوبی استثنایی بود.

هفته جاری سردترین روزهای امسال

رییس مرکز خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی با تشریح وضعیت دمایی کشور اظهار کرد: دی ماه ۱۴۰۰ با میانگین‌ دمایی پایین‌تر از حد نرمال به میزان یک درجه سانتیگراد گزارش شده است. اگر این محاسبه از اول سال آبی انجام شود این عدد به  ۱.۱ درجه زیر حد نرمال خواهد رسید.

وظیفه در پایان گفت: ما در حال حاضر در وضعیت آنومالی منفی دمایی هستیم و شاید سردترین هفته سال را داشته باشیم. در مجموع نیز دمای کشور از دمای متوسط بلندمدت پایین‌تر است. در اسفندماه و فروردین ۱۴۰۱ آنومالی دمایی مثبت خواهد شد و دما به میزان نیم تا یک درجه بالاتر از نرمال خواهد رسید.

منبع: ایسنا