خانه / بلاگ / خسارت فجایع اقلیمی در سال گذشته (2021)

شدیدترین فجایع اقلیمی سال ۲۰۲۱ مجموعا ۱۷۰ میلیارد دلار خسارت بر جای گذاشتند. نشریه بلومبرگ گزارشی درباره هزینه تغییرات فجیع اقلیمی سال جاری میلادی منتشر کرد که نشان می‌داد از سال ۲۰۱۱ تاکنون، جهان شش سال پرفاجعه را از نظر تغییرات اقلیمی تجربه کرده است.

بعضی از مرگبارترین فجایع اقلیمی امسال در کشور‌های فقیرتری روی داده‌اند که نقش کمتری در گرمایش جهانی داشته‌اند.

 

سیل در سودان جنوبی باعث آوارگی یک میلیون نفر شد در حالی که شرق آفریقا دچار خشکسالی شده است. قاره آفریقا بعضی از مرگبارترین و پرهزینه ترین حوادث اقلیمی را دراین سال تجربه کرده که انتظار می‌رود تا اواسط سال 2022 ادامه پیدا کند.

با این تفاسیر تغییرات اقلیمی بدین شکل تعریف می‌شود: اصطلاح اقلیم به متوسط بلندمدت آب و هوای یک منطقه اطلاق می‌شود. آب و هوا می‌تواند گرم‌تر یا سردتر شود یا میانگین هر یک از اجزای آن با گذشت زمان افزایش یا کاهش می‌یابد، اما تغییر اقلیم یک تغییر برگشت‌ناپذیر در میانگین شرایط آب و هوایی است که در یک منطقه اتفاق می‌افتد. اقلیم زمین از چهار جزء تشکیل شده‌است: اتمسفر (Atmosphere: جو)، کریوسفر (Cryosphere: یخ کره)، هیدروسفر (Hydrosphere: آب کره) و بایوسفر (Biosphere: زیست کره). اقلیم‌شناسی (Climatology) وضعیت آب و هوای یک منطقه خاص را در فواصل زمانی معین و معمولاً در طول چند دهه مورد مطالعه قرار می‌دهد. تغییر اقلیم می‌تواند شامل تغییرات غیرعادی بلند مدت و غیرقابل بازگشت در اقلیم درون اتمسفر زمین و پیامدهای ناشی از آن در قسمت‌های مختلف کرهٔ زمین می‌باشد.

 

منابع: ایسنا

ویکی پدیا