خانه / رزومه ها / آقای محمدرضا رضائی نژاد
دکتر رضائی نژاد ابرسانی

جناب آقای دکتر محمدرضا رضائی نژاد
مدیـر عامل اتحادیه تعاونی پیشگامـان
 دکتر رضائی نژاد کارآفرینی پر تلاش و سخت کوش، با کوله باری از تجربه در خرداد ماه سال ۱۳۴۳ در شهرستان یزد در خانواده‌ای معتقد به اصول درستی و پاکی به دنیا آمده است. او لیسانس مهندسی برق خود را از دانشگاه فردوسی مشهد دریافت کرده و در حین تحصیل داوطلبانه در جبهه‌های نبرد حق علیه باطل شرکت نموده است. سپس با توجه به علاقه‌ای که به رشته فناوری اطلاعات و پروژه‌های IT داشته‌اند با مطالعه و تلاش فراوان موفق به اخذ مدرک کارشناسی ارشد از دانشگاه شیراز و در نهایت دکترای مدیریت فناوری اطلاعات و ارتباطات از دانشگاه علامه طباطبائی تهران شدند. در سال ۱۳۷۵ فعالیت خود را در زمینه تعاونی شروع کرده و مؤسس گروه تعاونی پیشگامان کویر یزد است.  

دکتر رضائی نژاد آینده آب در ایران به چه صورت است و به چه سمتی می‌رود؟

یکی از پروژه‌های که برای یزد می‌تواند مؤثر باشد پروژه تأمین آب استان است. این پروژه را تابحال کسی کار نکرده، ما تصمیم گرفتیم که به همت هلدینگی از ترکیب هلدینگ‌های بزرگ استان اعم از گروه ستاره کویر، گروه توسن، گروه یاران، گروه فولاد یزد، گروه الکتروکویر، بزرگ‌ترین گروه‌های استان یزد شروع به کار کنیم. انشالله بعد از فاز پایلوت که طرح عملیاتی شد ما در قالب فرا استانی ملی، آب را از دریای عمان به فلات مرکزی می‌رسانیم. انشالله مردم به عنوان سهامدار غیر عضو و دارای حقابه آب شیرین شده می‌توانند سهامدار این مجمع باشند. الان مجوزی که برای این کار اخذ کردیم سی هزارمتر مکعب آب برای شیرین‌سازی در روز بوده، ‌امیدوارم که با پیش‌بینی که شده تا سی هزار میلیارد تومان افزایش سرمایه یابد.
بزرگ‌ترین پروژه‌‌ای که با مشارکت مردم رقم خواهد خورد. پروژه‌ای است که می‌تواند برای یزد خوب باشد و هم برای کل کشور الگویی باشد که بتوانند از مشارکت مردمی استفاده کنند. در این پروژه برداشت ما از آب دریا داریم با برداشتی که اب شیرین کن‌ها انجام می‌دهند فرق دارد در واقع ما با استفاده از چاه‌های کنار دریا این آب را برداشت کرده ایم  که هم کیفیت بهتری دارد و هم پیش تصفیه انجام شده است و از لحاظ هزینه‌ای بخشی از هزینه اضافی جهت استخراج حذف خواهد شد. تفاوت دیگر روش ما با روش‌های دیگر این است که اول لوله کشی و انتقال را انجام می‌دهند بعد به سراغ شیرین سازی  ‌می‌روند. ما با توجه به این که سهامدار خرد تحمل زمان زیاد را ندارد اول شیرین‌سازی را انجام می‌دهیم و با فروش و کسب درآمد انتقال را انجام می‌دهیم یعنی به جای اینکه بگوییم آب‌رسانی به فلات مرکزی می‌گوییم ابرسانی تا فلات مرکزی.
چشم اندازتان درباره پروژه و اهمیت آن توضیح دهید؟
اولین و مهم‌ترین کار در هر پروژه شیرین‌سازی برداشت اب اولیه ورودی به سیستم شیرین‌سازی است که هم زمان بر است  و هم هزینه بر اما خداروشکر با مدلی و  زحمتی که مدیران و پرسنل مجموعه کشیده‌اند به خوبی انجام شده و برداشت با  کیفیت، مطمئن، ارزان و سریعی داشته است. ‌امیدواریم در بقیه مراحل با همین سرعت و دقت و کیفیت پیشروی کنیم.