خانه / بلاگ / تالاب‌های ایران

تالاب‌ها محیط‌هایی هستند که مشخصاتشان چیزی میان خشکی و آب است.  تمام محیط‌های رودخانه‌ای، دریاچه‌ها، کرانه‌های ساحلی، جنگل‌های حرا، لجن زارها، تپه‌های مرجانی و محدوده‌هایی از سواحل دریاها و دریاچه‌ها که عمق آنها در پایین‌ترین حد جزر بیش از شش متر نباشد، در شمار تالاب‌های طبیعی قرار می‌گیرند. تالاب‌ها ممکن است همواره دارای آب باشند یا اینکه گاه خشک و گاه آب‌دار باشند. تالاب ها میتوانند جلوی سیل را بگیرند و به خاطر پوشش گیاهی و آب میتوانند مکانی مناسب برای زندگی پرندگان باشند. افزون بر آن، محیط‌های آبی ساخته بشر، نظير حوضچه‌های پرورش ماهی، دریاچه سدها و کانال‌های آب نیز می‌توانند در ردیف تالاب‌ها به شمار آیند.

تالاب‌ها؛ زیستگاه‌هایی پیچیده و حیاتی

بر خلاف رشد وآگاهی مردم وکشورها نسبت به اهمیت محیط های طبیعی به ویژه تالاب‌ها هنوز درک واقعی ازاهمیت، کارکرد واهمیت این زیستگاه‌های حیاتی و متنوع بسیارپایین است.تالاب‌ها را می توان شاهکار خلقت به شمار آورد.
به جرأت می توان گفت درمجموعه چهره های محیط طبیعی زمین کمتر زیستگاهی می توان تا بدین پایه با اهمیت پیدا کرد که تا بدین حد در مورد آن‌ها غفلت شده باشد. در واقع می توان تالاب‌ها را ازجمله نظام های حیات بخشی به حساب آورد که مطلقا جایگزین ندارند. تالاب‌ها مفیدترین ودرعین حال       بد بیارترین اکو سیستم های طبیعیت بشمار آورد.

تالاب‌های مهم ایران

تالاب کانی‌برازان:

تالاب کانی‌برازان واقع در شمال جاده مهاباد – میاندواب یکی از مهم‌ترین تالاب‌های جنوب دریاچه ارومیه است که آب خود را از چشمه‌ها، بارندگی و رواناب‌های سطحی سالیانه تامین می‌کند.

تالاب کانی

تالاب زریبار:

تالاب زریبار واقع در یکی از شهرهای غربی ایران است. تالاب زریوار در نزد افراد محلی با عناوینی همچون زریبار و زره‌وار شناخته شده است.

تالاب زریبار

تالاب انزلی:

تالاب انزلی نه‌ تنها یک پهنه آبی وسیع بلکه در عین حال یک منبع بزرگ آب شیرین است که پیرامون آن را تعدادی از روستاهای محلی فراگرفته‌اند. این تالاب واقع در پایانه جنوبی شهر انزلی قرار دارد.

تالاب گمیشان:

تالاب بین‌المللی گمیشان که در محدوده شهرستان گمیش‌تپه قرار دارد . و می توان گفت بکرترین تالاب‌های بین‌المللی در ایران و استان گلستان است.

تالاب میانکاله:

تالاب بین‌المللی و پناهگاه حیات‌وحش میانکاله واقع در استان مازندران، اولین تالاب ثبت‌شده بین‌المللی ایران است که از غنای زیستی، تاریخی، اقتصادی، آموزشی و تفرجی خاصی برخوردار است.

تالاب میانکاله

منبع: پایگاه خبری گلونی