خانه / آب‌ شیرین / بهترین و بدترین نوشیدنی

برخی مایعات در واقع باعث می شوند آب بیشتری از بدن شما خارج شود و بسیاری از نوشیدنی‌های خوشمزه مانند قند،کربوهیدرات و نوشیدنی های حاوی کالری زیاد شامل مواردی هستند که ناچار به محدود کردن یا حذف کامل آنها هستید.

 در این مطلب ما به شما کمک می کنیم تا تعیین کنید کدام نوشیدنی برای آبرسانی بهتر است و از کدام نوشیدنی اجتناب کنید.

بهترین نوشیدنی های آبرسان

بهترین نوشیدنی های آبرسان، آب سالم و غنی شده با اکسیژن و ویتامین های خانگی . کنجکاو هستید ببینید کدام نوشیدنی برای حفظ مایعات کافی در بدن شما بهترین است؟ سه مورد اول بهترین گزینه های آبرسانی شما هستند. بقیه مکمل های خوبی هستند.

آب

آب بهترین راه برای هیدراته کردن است و نیازی نیست برای تهیه آن خود را به زحمت بیاندازید. آب ارزان ترین و در عین حال مطلوب ترین نوشیدنی برای هیداراته نگه داشتن بدن است. خرید آب آشامیدنی بطری شده بهترین راه حل برای زمانی است که به آب سالم دسترسی ندارید.

آب آشامیدنی

شیر

از آنجایی که شیر بسیار غلیظ تر از آب است، ممکن است فکر کنید که شیر می تواند آب بدن را کم کند، اما اینطور نیست. علاوه بر کلسیم و ویتامین D، شیر حاوی پروتئین است که حتی در گرمترین روزها هم انرژی لازم را برای شما تامین می کند، یکی دیگر از کارهایی که آب نمی تواند انجام دهد. دقت کنید اگرچه شیر به آبرسانی بدن کمک می کند اما بازهم به پای آب معدنی و آب غنی شده نمی‌رسد.

دمنوش میوه و گیاهان

اگر نوشیدن آب ساده در طول روز برای شما سخت است، دمنوش میوه و گیاه راهی سالم برای طعم دادن بدون افزودن شکر است.

آب میوه

آب میوه حاوی حدود 85 درصد آب است که باعث آبرسانی فوق العاده آن می شود. ویتامین های موجود در میوه های طبیعی نیز سالم هستند. با این حال مراقب محتوای قند باشید، زیرا آب میوه ها می توانند با قندهای اضافه مانع هیدراتاسیون شوند. اگر مقدار زیادی آب میوه می نوشید، آن را با آب ترکیب کنید.

آب میوه

هندوانه

هر بار که هندوانه می خورید، 92 درصد آب جذب می کنید. این بهتر از آب میوه است!

چای

چای های بدون کافئین عالی هستند، به خصوص اگر فقط دم کرده برگ چای در آب داغ باشد. فرقی نمی کند گیاهی، سیاه، سبز یا بابونه باشد. گرم یا سرد، چای به اندازه آب آبرسانی است. چای همچنین سرشار از آنتی اکسیدان است. نوشیدن چای معمولی در حد اعتدال به شما کمک می کند به هدف روزانه خود برای جذب مایعات برسید.

 

آب نارگیل

آب نارگیل دارای 95 درصد آب است که بهتر از آب میوه است. همچنین وقتی صحبت از محتوای قند و مواد افزودنی به میان می‌آید، معمولاً از آب‌میوه‌ها و نوشیدنی‌های ورزشی سالم‌تر است، اما حتماً مطمئن باشید که کاملا طبیعی است.

جایگزین های شیر

مطالعاتی نشان داده است که شیر آبرسان است و خوردن آن توضیه می‌شود.

بدترین نوشیدنی های آبرسان

 نوشابه های گازدار

برخی از مایعات در واقع می توانند بر خلاف اهداف هیدراتاسیون شما عمل کنند. دقت کنید که به دنبال هیچ یک از این نوشیدنی ها زمانی که تشنه هستید، نروید  فقط بدن شما را کم آب می کنند!

نوشابه های گازدار اغلب حاوی کافئین هستند که عاملی برای کم آبی بدن است. تن شکر و سدیم؛ و برای استخوان ها و دندان های شما نیز مضر است. اگرچه تقریباً هر چیزی در حد اعتدال خوب است، خوردن یک نوشابه رژیمی زمانی که تشنه هستید ممکن است کمک زیادی به شما نکند.  اگر به این کربناته شدن علاقه دارید و در عین حال مایعات مورد نیاز بدنتان را تامین می کنید، نوشابه را با آب گازدار جایگزین کنید!

قهوه

در حد اعتدال، قهوه خیلی بد نیست، اما وقتی از فنجان دوم رد شوید، بدن شما واقعاً شروع به عذاب کشیدن می کند. ثابت شده است که نوشیدن بیش از 200 تا 300 میلی گرم کافئین – مقدار موجود در دو تا سه فنجان قهوه – منجر به کم آبی بدن می شود. برای ایمن نگه داشتن خود، مصرف بدون کافئین را تغییر دهید یا خود را به یک یا دو فنجان محدود کنید. امتیاز: قهوه کمتر می تواند شما را کمتر مضطرب کند.

لیموناد

اگرچه طعم ترش و شیرین می تواند در گرما وسوسه انگیز باشد، لیموناد مملو از قندهایی است که نیازهای بدن شما را تامین نمی کند. آن را با آب غنی شده از اکسیژن با برش های لیمو جایگزین کنید و احساس سلامتی بیشتری خواهید داشت!

لیموناد

چای شیرین

مقدار شکر اضافه شده در این نوشیدنی هر گونه فوایدی که با آنتی اکسیدان های چای همراه است را از بین می برد، بنابراین بیشتر شبیه دسر است تا نوشیدنی. این بدان معنا نیست که شما نمی توانید آن را بنوشید . فقط به این معنی است که باید مقدار زیادی آب نیز با آن بنوشید!

نوشیدنی های انرژی زا

نوشیدنی های انرژی زا پر از کافئین، قندهای تقلبی و مواد شیمیایی پیچیده، آبرسان نیستند. اگر به دنبال انرژی دادن هستید و در عین حال مایعات بیشتری دریافت می کنید، چای را پیشنهاد می کنیم.

نوشیدنی انرژی زا

شیر طعم دار

شیر سفید به خودی خود کاملاً خوب است، اما وقتی طعم دهنده ها را در آنجا می ریزید شروع به اضافه کردن قندهای غیر ضروری می کنید. از شیرهای شکلات، توت فرنگی و وانیلی پرهیز کنید و تا زمانی که به طور کامل هیدراته شوید، سپس می توانید این موارد را به رژیم غذایی خود به صورت محدود اضافه کنید.

منبع: ایسنا