خانه / بلاگ / بلند‌ترین آبشارهای جهان در کجا است؟

آبشارها با خلق منظره‌ فروریختن ده‌ها متر مکعب آب از لبه‌ یک صخره یا از دل کوه‌ها از شگفت‌انگیزترین پدیده‌های طبیعی هستند که چشم هر بیننده‌ای را باشکوه خود به حیرت وا می‌دارند. آبشارها یکی از زیباترین جاذبه های طبیعی هستند.

بلند‌ترین آبشارهای جهان

آبشار آنجل

آبشار آنجل با ۹۷۹ متر (۳۲۱۲ فوت) ارتفاع در صدر جدول آبشارهای بلند جهان قرار دارد و بلندترین آبشار یکپارچه و به هم پیوسته‌ی سراسر دنیاست که در میان جنگل‌های انبوه پارک ملی کانایما در ایالت بولیوار در جنوب شرقی کشور ونزوئلا قرار دارد. آب این آبشار از بارش باران در این منطقه تامین شده و در واقع رودی به نام کارائو است که از یک شکاف در بالای قله‌ی کوه آیا آنتی چویی به پایین و در انتها به رود خانه‌ی چورون می‌ریزد. آبشار آنجل یک آبشار دائمی است که ممکن است در زمان‌های کم بارش مقدار آبش کاهش پیدا کند اما همیشه آب دارد.

آبشار انجل

آبشار توگلا

آبشار توگلا دومین آبشار جهان از نظر بلندی است که ۹۴۸ متر (۳۱۱۰ فوت) ارتفاع دارد و در کوه دراکنبرگ (کوه اژدها)، در پارک ملی رویال ناتال، در ایالت کوازولو در استان خوزوی کشور آفریقای جنوبی واقع شده است. منشأ آبشار توگلا رودخانه‌ی توگلاست که خود از کوه‌های فلات مونت آکوس سورسز نشأت می‌گیرد و میزان آب این آبشار به شدت بارش‌ها و میزان آب این رودخانه بستگی دارد، پس آبشار توگلا یک آبشار فصلی است که آب آن با تغییر بارش‌ها کم و زیاد می‌شود. برخی آبشار توگلا را بلندترین آبشار جهان می‌دانند زیرا معتقدند آبشار آنجل که بلندترین آبشار دنیاست از مجموع دو آبشار که ۸۰۰ و ۱۸۰ متر ارتفاع دارند ساخته شده است.

ابشار تولگا

آبشار کاتاراتاس لاس ترس هرماناس

آبشار کاتاراتاس با ۹۱۴ متر (۳۰۰۰ فوت) ارتفاع سومین آبشار بلند جهان می‌باشد که در پارک ملی اوتیشی در آیاکوچوی پرو قرار گرفته است. پهنای این آبشار ۱۲ متر، آب و هوای آن مرطوب و نیمه گرم و میانگین دمای آن در یک سال ۲۵ درجه‌ی سانتیگراد می‌باشد.

آبشار اولوپنا

آبشار اولوپنا با 900 متر (2953 فوت) ارتفاع در لیست بلندترین آبشارهای جهان جایگاه چهارم را داراست و در شهر مولوکای در شمال شرقی هاوایی در کشور ایالت متحده‌ی آمریکا واقع شده است. این آبشار بلند و زیبا همچون نواری سفید رنگ آسمان را به دریا وصل کرده و آن قدر دور افتاده است که تنها از طریق هوایی یا دریا می‌توان به آن نزدیک شد.

آبشار اولوپنا

آبشار یومبیلا

آبشار یومبیلا پنجمین آبشار بلند جهان با 896 متر (2938 فوت) ارتفاع است که در منطقه‌ی آمازوناس در شمال پرو قرار دارد و دارای 4 ریزشگاه می‌باشد.

آبشار وینوفوسن

آبشار وینوفوسن که 860 متر (2822 فوت) بلندی دارد ششمین آبشار بلند جهان و بلندترین آبشار قاره‌ی اروپا می‌باشد، این آبشار در شرق روستای سانندالسر در موراگ رامسدال کشور نروژ واقع شده و از دیدنی ترین نقاط این کشور به شمار می‌رود.

آبشار بالایفوسن

آبشار بالایفوسن که در 6 کیلومتری اوسا و در هارالند کشور نروژ واقع شده 850 متر (2788 فوت) ارتفاع و 6 متر پهنا دارد و هفتمین آبشار بلند جهان است. آبشار بالایفوسن از ترکیب 3 آبشار به وجود آمده که ارتفاع بلندترین آن‌ها 452 متر می‌باشد. این آبشار یک آبشار فصلی است که منشأ آن برف‌هایی است که در زمستان می‌بارد و چون به شدت به آب و هوا وابسته است.

آبشار-بالایفوسن

آبشار پوئکاوکو

آبشار پوئکاوکو که هشتمین آبشار بلند جهان است در قسمت شمال شرقی مولوکای در هاوایی کشور ایالات متحده‌ی آمریکا قرار گرفته و 840 متر (2756 فوت) ارتفاع دارد.

آبشار جیمز بروک

آبشار جیمز بروک با 840 متر (2755 فوت) ارتفاع و 4.6 متر (15 فوت) عرض نهمین آبشار بلند جهان است که در بریتیش کلمبیای کشور کانادا و در پارک دریایی پرنسس لوئیزا واقع شده است. این پارک 60 آبشار دارد که معروف‌ترین آن‌ها آبشار جیمز بروک است که از باقیمانده‌ی یخچال‌های طبیعی سرچشمه گرفته و در تابستان‌ها معمولا خشک می‌باشد.

آبشار-جیمز-بروک

آبشار براون

آبشار براون در پارک ملی فیوردلند در جزیره‌ی جنوبی نیوزیلند قرار گرفته، 836 متر (2744 فوت) ارتفاع دارد و دهمین آبشار بلند در دنیاست. این آبشار در سال 1940 به وسیله‌ی عکاسی به نام ویکتور کارلیل براون کشف و به نام همین فرد نامگذاری شد. طول بلندترین ریزشگاه آبشار براون 244 متر، عرض این آبشار 12 متر و قدرت آب آبشار در حالت عادی 3 متر مکعب در ثانیه می‌باشد، اما در زمان‌های بارندگی و پر آبی به 14 متر مکعب در ثانیه هم می‌رسد.