خانه / بلاگ / بلندترین آبشارهای ایران

آبشارها یکی از اسرارآمیزترین پدیده‌های طبیعی هستند و تماشای چشم‌انداز خیره‌کننده آنها یا گوش دادن به صدای دلنشین آب می‌تواند راهی عالی برای دوری از استرس و فضای پرهیاهوی شهرهای شلوغ باشد. ایران سرزمینی چهار فصل است و جاذبه‌های طبیعی منحصر به فردی در استان‌های مختلف آن به چشم می‌خورند. بلندترین آبشارهای کشور ما از برجسته‌ترین جاهای دیدنی ایران به شمار می‌روند. از گرم‌ترین استان‌های ایران گرفته تا مناطق سرسبز با آب و هوای معتدل، آبشارهای بلند و زیبایی دارند.

آبشارهای ایران

آبشار وروار

آبشار وروار در جنوب استان کرمان و شهرستان عنبرآباد قرار دارد. این آبشار در میان کوهستان «جبال بارز» جنوبی واقع شده است و از قله «علم شاه» با بلندی بیش از ۳۵۰۰ متر سرچشمه می‌گیرد. رشته کوه جبال بارز با طول ۲۵۰ کیلومتر طولانی‌ترین رشته کوه در جنوب شرقی ایران است و آبشار وروار را به‌عنوان بلندترین آبشار خاورمیانه می‌شناسند.

آبشار نشترود

آبشار نشترود در نزدیکی روستایی به همین نام در استان البرز قرار دارد. این آبشار در جوار کوه‌هایی زیبا قرار گرفته است که مورد توجه کوهنوردان زیادی قرار دارد. آب و هوای این منطقه بسیار دلپذیر است و دره‌های اطراف آبشار نشترود در فصل‌های بهار و تابستان پوشیده از گل می‌شوند. روستای نشترود در فاصله ۳۵ کیلومتری جاده چالوس واقع شده است و زیباترین ییلاق های استان البرز در این منطقه به چشم می‌خورند.

آبشار لاتون

آبشار لاتون با ارتفاع ۱۰۵ متر در استان گیلان، بلندترین آبشار شمال ایران است. این آبشار از کوه «اسپیناس» سرچشمه می‌گیرد و به رودخانه «لوندویل» می‌ریزد. در نزدیکی آبشار لاتون آبشار دیگری نیز به چشم می‌خورد که در حدود ۶۵ متر بلندی دارد و پهنای آن از آبشار لاتون بیشتر است

آبشار سرانکوه

آبشار سرانکوه یکی دیگر از آبشارهای بلند استان کرمان در میان کوهستان جبال بارز است. این آبشار فاصله کمی تا آبشار وروار، بلندترین آبشار ایران دارد و مسیر دسترسی به آن نیز از شهرستان جیرفت می‌گذرد.با ارتفاع ۱۵۰ متر، سرنکوه یکی از بلندترین آبشارهای ایران و حتی خاورمیانه به‌شمار می‌رود

آبشار دره عشق

آبشار دره عشق در استان چهار محال و بختیاری و در جوار رود کارون جریان دارد. این آبشار در نزدیکی روستای دره عشق با طبیعت زیبا و چشم‌نواز خودنمایی می‌کند. این روستا در فاصله ۱۱۰ کیلومتری از شهرکرد و در دامنه کوه‌های زاگرس واقع شده است. آبشار دره عشق با بلندی بیش از ۱۰۰ متر از بلندترین آبشارهای کشور ما به شمار می‌رود.

آبشار پیران 

آبشار پیران از بلندترین آبشارهای ایران در استان کرمانشاه است این آبشار در شمال شرقی شهرستان سر پل ذهاب قرار دارد. آبشار پیران از آبشارهای پلکانی ایران است که سه طبقه دارد و بلندی این آبشار در فصل‌های مختلف تغییر می‌کند. در بعضی منابع بلندی سه طبقه این آبشار را تا ۱۸۰ متر عنوان کرده‌اند.

آبشار شوی

آبشار شوی یکی از بلندترین و زیباترین آبشارهای جنوب غربی ایران است که در مرز بین استان‌های لرستان و خوزستان و در کوه‌های زاگرس قرار دارد، اما از توابع شهرستان دزفول در استان خوزستان به حساب می‌آید. پهنای این آبشار در فصل‌ پر آبی به حدود ۷۰ متر می‌رسد که فاصله زیادی با ارتفاعی ۱۰۰ متری آن ندارد و به همین دلیل در فهرست پهن‌ترین آبشارهای ایران نیز قرار دارد.

آبشار نوژیان

آبشار نوژیان با ارتفاع 95 متر در 38 کیلومتری جنوب شرقی خرم‌اباد (بخش پاپی) استان لرستان قرار دارد. آبشار نوژیان یکی دیگر از مرتفع‌ترین آبشارهای ایران است که در استان لرستان و در کوهستان واقع شده است.

آبشار مارگون

با ارتفاع 70 متر در مرز استان فارس با کهگیلویه و بویراحمد و در نزدیکی شهر سپیدان و در روستای مارگون قرار دارد.

 آبشار آب سفید 

آبشار آب سفید با ارتفاع 70 متر در 90 کیلیومتری شهرستان الیگودرز قرار دارد که تنها مسیر دسترسی آن عبور از روستاهای کاکلستان وقلیان است. آبشار آب سفید الیگودرز یکی از آبشارهای استان لرستان که به عروس آبشارهای ایران معروف است و به رود رودبار لرستان می‌پیوندد و سرانجام به رود دز می‌ریزد. شاید به علت اینکه آب این آبشار به صورت مخلوط با هوا بر اثر برخورد با سنگ ها به شکل حباب سفید در می‌آید به آب سفید معروف شده است.

منبع: کجارو