خانه / در رسانه‌ها / برف و کولاک سیستان و بلوچستان را فرا می‌گیرد

 مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان با اشاره به صدور هشدار سطح نارنجی این اداره‌کل گفت: این توده هوای سرد که بارش برف و باران و وزش بادهای شدید را به همراه دارد، از صبح پنجشنبه استان را فرا می‌گیرد.

محسن حیدری با اشاره به صدور هشدار سطح نارنجی اداره‌کل هواشناسی سیستان و بلوچستان اظهار داشت: این توده هوای سرد که بارش برف و باران و وزش بادهای شدید را نیز به همراه دارد، از صبح روز پنج شنبه 16 دیماه 1400 استان را فرا می‌گیرد.

مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان گفت: هشدار نارنجی برای شهرستان‌های زاهدان، ایرانشهر، بمپور، تفتان، چابهار، خاش، دشتیاری، دلگان، راسک، زابل، زرآباد، زهک، سراوان، سرباز، سیب و سوران، فنوج، قصرقند، کنارک، گلشن، مهرستان، میرجاوه، نصرت‌آباد، نیکشهر، نیمروز، هامون و هیرمند صادر شده و این سامانه تا صبح روز جمعه هفدهم دی‌ماه استان را در بر خواهد گرفت.

وی بارش باران به همراه رگبار و رعد و برق و وزش بادهای شدید تا بعد از ظهر روز جمعه به ویژه در شمال استان را از جمله پدیده‌های غالب این سامانه توصیف کرد و افزود: بارش برف در مناطق اشاره شده نیز دور از انتظار نیست.

حیدری اضافه کرد: مردم با توجه به سیلابی شدن مسیل‌ها، آبگرفتگی معابر، کاهش دید و لغزنده شدن جاده‌ها و احتمال اختلال تردد در معابر، به ویژه در شهرستان‌های خاش، تفتان، زاهدان، مناطق شمالی ایرانشهر و میرجاوه به دلیل بارش برف، از توقف و تردد در حاشیه رودخانه‌ها و مسیل‌ها خودداری کنند و از تردد و مسافرت‌های غیرضروری بپرهیزند.

مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان ادامه داد: همچنین به دلیل کولاک برف در قلل تفتان و بزمان، از فعالیت‌های کوهنوردی خودداری کنند. اکثر مناطق استان با توجه به وزش باد شدید از سمت شمال طی روزهای پنجشنبه و جمعه، کاهش محسوس دما تا 10 درجه سانتی‌گراد را تجربه خواهند کرد.

وی تاکید کرد: اکیپ‌های راهداری جهت کنترل ذخیره بسته‌های نمک و ماسه در سطح راه‌های اصلی و فرعی مناطق مرتفع مرکزی استان باید آمادگی داشته باشند و همچنین همه فعالیت‌های دریایی به منظور جلوگیری از هرگونه خسارت و آسیب به ویژه در روزهای پنجشنبه و جمعه باید لغو شود.

منبع: تسنیم