خانه / در رسانه‌ها / بارش باران سدهای فارس را سیراب کرد

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای فارس گفت: سیلاب‌های اخیر در استان فارس، حجم آب ذخیره شده در پشت سدهای استان را تا حدود ۴۵ میلیون مترمکعب افزایش داد. طی 10 روز اخیر بارش باران نسبتاً خوبی را در کشور شاهد بودیم و استان فارس نیز سهم خوبی از این بارش‌ها داشت و این امیدواری را در دل کشاورزان، دامداران و باغداران زنده کرد.

سامانه‌ای که از چند روز پیش وارد آسمان استان شد تمام شهر‌های جنوبی، شمالی و مرکزی این استان را تحت تأثیر قرار داد که میانیگن بارش باران سال جاری به میزان 98.4 میلی‌متر از مناطق مختلف فارس گزارش شده است که این میزان هنوز نسبت به مدت مشابه پارسال با 5 درصد کاهش روبه‌رو است.

از هشتم دی‌ماه تا روز دوشنبه سیزدهم دی‌ماه براساس بررسی 32 ایستگاه هواشناسی استان فارس، شهرستان فیروزآباد با حدود 147 میلی‌متر بیشترین میزان بارندگی اخیر در استان را داشته است. پس از شهرستان فیروزآباد، لامرد با 145 میلی‌متر، جهرم با 115، قیروکارزین و لارستان با 113، نورآباد ممسنی با 111، گراش با 107 و سپیدان هم با 105 میلی‌متر در رتبه‌های بعدی جای داشتند.

«حمیدرضا دهقانی» مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای فارس اظهار داشت: سیلاب‌های اخیر در استان فارس، حجم آب ذخیره شده در پشت سد‌های استان را تا حدود 45 میلیون مترمکعب افزایش داد.

وی با بیان اینکه به لطف خداوند بارش باران خوبی از اواخر هفته گذشته در سطح استان به وقوع پیوست که شدت این بارش‌ها را در مناطق جنوبی استان شاهد بودیم، افزود: حجم آب موجود در پشت سد سلمان فارسی قبل از وقوع سیلاب حدود 613 میلیون مترمکعب بود که تاکنون به حدود 654 میلیون مترمکعب رسیده است.

دهقانی ادامه داد: سد سلمان فارسی در شهرستان قیروکارزین در تسکین سیلاب‌های جنوبی استان نقش بسزایی دارد و ان‌شاءالله به شرط بارندگی مستمر تا پایان امسال می‌تواند سیلاب‌های بیشتری را جهت مصارف مختلف ذخیره کند.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای فارس در خصوص بقیه سد‌های استان ابراز نمود: حجم آب موجود در دریاچه‌های پشت بقیه سد‌های استان شامل درودزن، سیوند، ملاصدرا، چشمه عاشق، رودبال، خسویه، ایزدخواست و تنگاب فارس، 14 میلیون مترمکعب افزایش داشته است. در حال حاضر حجم آب درون سد‌های استان یک هزار و 311 میلیون مترمکعب است که از این میزان حدود 827 میلیون مترمکعب آن قابل استفاده است.

منبع: تسنیم