خانه / رزومه ها / آقای احمد صادقیان
احمد صادقیان

جناب آقای احمد صادقیان
بنیان‌گذار گروه شرکت‌های ستاره کویر یزد
به نام آنکه جان را فکرت آموخت
وی در شهریور ماه سال ۱۳۳۲ در شهر میبد یزد در یک خانواده بزرگ متولد شد. او که لیسانس مدیریت بازرگانی خود را از دانشگاه کرمان دریافت کرده است در فرهنگ تلاش و سخت کوشی خطه کویر، با تعالیم کاری و اخلاقی عالى والدین مؤمن خود ضمن تحصیل به کار کردن نیز اشتغال داشت. وی با ۴۵ سال تجربه عاشق تولید و معتقد به تولید است  چنانچه که مرحوم پدر‌ایشان معتقد بود تولید یک امر مقدسی است‌. از سال ۱۳۶۰ که بنیان گروه ستاره کویر را گذارد تا به امروز با ساخت واحد‌های متعدد صنعتی و تولیدی، به یکی از کارآفرینان بزرگ، و صاحب نام کشور تبدیل شده است.

احمد صادقیان

آینده آب در ایران به چه صورت است و به چه سمتی می‌رود؟
متأسفانه آینده‌ی آب در ایران خیلی ابهام دارد و خیلی مثبت نیست. چندین سال پیش که من مسئول کمیسیون کشاورزی اتاق ایران بودم‌ یک گزارشی دانشگاه شریف با دانشگاه هاروارد تهیه کرده بودند درباره وضعیت آب و خشکسالی در ایران، آینده‌ی بلند مدت چهل، پنجاه سالگی ایران را بسیار بد پیشینی کردند. هنوز بحث خشکسالی در کشور مطرح نبود ولی دیدیم که طی هفت هشت سال پیش بینی اشتباه از آب درآمد، پیش بینی آنها این بود که  کشوردچار مشکل کم‌آبی و خشکسالی خواهد شد. تنها استان‌های گیلان و غرب مازندران‌ یک مقدار وضعیت مطلوب دارند و در این ارتباط واقعاً باید چاره‌اندیشی کنیم، بیشترین مصرف آب در بخش کشاورزی و حدود هشتاد و پنج تا نود درصد  مصرف آب را شامل می شود. آنجا  باید تدبیری اندیشید که بشود مشکلات را  مدیریت کرد. شرب و صنعت فقط ده تا پانزده درصد مصرف آب را دارند. کشاورزی ما متأسفانه هنوز صنعتی و مدرن نشده و به صورت بیشتر سنتی است.  یکی از مشکلات هم این هست که ما اراضی بزرگ نداریم و زمین های خرد هم هر  سال تقسیم شده و به زمین های خردتر و موروثی و سپس به  زمین های مسکونی و  شهری تبدیل میشود. مسئله عمده صرفه جویی مردم نیست بلکه اصلاح بخش کشاورزی است که باید مدیران و مسئولین کشور تدابیر بیشتری بیاندیشند. یکی از راه‌ها غیر از بحث صرفه جویی آب، مدیریت بحث تامین آب و شیرین کردن آب دریا است.
چشم اندازتان درباره پروژه و اهمیت آن توضیح دهید؟
 پروژه‌ای که در چابهار به همت یک سری مدیران عاشق ایران و استان در حال انجام است با سختی‌هایی همراه بود که از راه برداشته شد و در آینده‌ای نزدیک ما شاهد عرضه اولین محصولات آب مکران پارس به بازار خواهیم بود. بیشترین تامین هم به استان‌های سیستان بلوچستان و استان‌های کویری است هدف ما این است که  آب شرب صنعت را تامین کنیم. انتقال آب در توان بخش خصوصی نیست و باید دولت این مسئولیت را بپذیرد ولی در شیرین کردن آب قطعا این شرکت توانایی آن را دارد که مسئولیتی را که پذیرفته به انجام رساند.