خانه / در رسانه‌ها / آسمان خراش افقی عربستان

آسمان خراش یا برج  به ساختمان هایی می‌گویند که دست کم دارای 40 طبقه باشد و ارتفاع آن نیز بیش از 150 متر باشد آسمان خراش به  یک ساختمان مدرن بسیار بلند، معمولاً در یک شهر نیز گفته می‌شود. کلمه آسمان خراش برداشتی از واژه skyscraper در انگلیسی است. گفتنی است حداقل ارتفاع 150 متر به عنوان معیار برای تعریف آسمان خراش ها بکار می رود. به ساختمان هایی با ارتفاع کمتر از 150 متر در اصطلاح بلند مرتبه گفته می شود.

 آسمان خراش افقی عربستان سعودی؛ The Mirror Line

عربستان سعودی از برنامه‌های خود برای ساخت یک آسمان‌خراش ۱ تریلیون دلاری به طول ۷۵ مایل در بیابان رونمایی کرده که از شیشه آینه ای برای ساخت آن استفاده شده و ارتفاع آن از ساختمان امپایر استیت در نیویورک نیز بلندتر است. این آسمان خراش عجیب با نام The Mirror Line بخشی از یک شهر بیابانی به نام Neom خواهد بود که خود به اندازه ایالت ماساچوست بوده و محمد بن سلمان ولیعهد عربستان سعودی ساخت آن را در ژانویه ۲۰۲۱ اعلام کرده بود. بن سلمان پس از ان گفت که کشورش می خواهد پروژه ساخت و سازی را آغاز کند که مانند اهرام مصر نمادین و بدون تاریخ مصرف باشد.

وی در این باره گفته بود: «این پروژه پروژه ای است که یک انقلاب تمدنی بوده و انسان ها را در اولویت قرار می دهد». پروژه The Mirror Line یا خط آینه ای از دود ساختمان به طول ۱,۶۰۰ فوت تشکیل می شود که روبروی یکدیگر قرار داشته و در طول ۷۵ مایل مناظر بیابانی، ساحلی و کوهستانی ساخته خواهند شد. شاهزاده بن سلمان مدعی شده است که می خواهد این پروژه تا سال ۲۰۳۰ آماده باشد اگر چه مهندسان گفته اند ساخت آن ۵۰ سال به طول می انجامد. این سازه چنان بلند است که برای ساخت آن باید انحنای زمین را نیز در محاسبات مهندسی مد نظر قرار داد و یک قطار سریع السیر نیز از زیر آن و در طول عبور خواهد کرد.

پس از تکمیل نهایی، این آسمانخراش عجیب و غریب از خلیج عقبه شروع شده، از یک منطقه کوهستانی عبور کرده و سپس با گذشتن از کنار ساحل به بیابانی صنعتی موسوم به aerotropolis خواهد رسید. بن سلمان همچنین گفته است که این پروژه به چند میلیون ساکن آسمانخراش امکان می دهد تا از ابتدای آن تا انتهایش را در طی ۲۰ دقیقه طی کنند. انرژی این آسمانخراش نیز از انرژی های تجدید پذیر تامین خواهد شد. این سازه آینده نگرانه رنگی نقره ای داشته و فضای داخلی آن بسیار پیچیده است، با نردبان ها و فضای سبز و خانه هایی که یک جامعه خطی را شکل می دهند.

این پروژه تریلیون دلاری قرار است پنج میلیون نفر را در خود جای دهد و یک قطار سریع السیر نیز زیر آن طراحی شده و به گزارش وال استریت ژورنال دارای یک تفرجگاه ساحلی و لنگرگاه برای قایق ها نیز خواهد بود. بن سلمان مدعی شده که این پروژه عظیم کاملاً عاری از تولید کربن بوده و با محیط زیست محلی سازگار است. Mirror Line همچنین دارای یک استادیوم ورزشی است که ۱,۰۰۰ فوت بالاتر از سطح زمین ساخته خوهد شد. اتمام این پروژه برای سال ۲۰۳۰ زمانبندی شده اما سازندگان و برنامه ریزان می گویند که هنوز معضلات بسیاری برای ساخت این پروژه وجود دارد و به همین خاطر در ابتدا مدتی ۵۰ ساله برای تکمیل آن در نظر گرفته شده بود.